Auschwitz

01.11.2018

1 listopada oświęcimianie pamiętali o ofiarach Auschwitz

Mieszkańcy Oświęcimia we Wszystkich Świętych pamiętali o ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz. Znicze zapłonęły m.in. przy zbiorowej mogile więźniów, w której spoczywa ok. 500 osób, położonej przy byłym obozie Auschwitz I.

Mogiła skrywa szczątki więźniów uśmierconych przez Niemców w ostatnich dniach istnienia obozu lub zmarłych tuż po wyzwoleniu.

W Dzień Zaduszny przy Bloku 11 na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz odprawiona zostanie msza św. w intencji wszystkich zgładzonych.

W niedzielę za ofiary niemieckich obozów, sowieckich łagrów i wszystkich systemów totalitarnych będą się modlili uczestnicy Drogi Krzyżowej, która przejdzie po byłym obozie Auschwitz II-Birkenau.

Nabożeństwo to odprawiane jest zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych. Upamiętnia pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. 7 czerwca 1979 r. papież sprawował mszę św. w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL