Auschwitz

03.01.2019

2019 rokiem przygotowań do 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Tuż po obchodach 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, 27 stycznia 2019 r., w Miejscu Pamięci rozpocznie pracę specjalny zespół odpowiedzialny za przygotowanie kolejnej, 75. rocznicy.

„Przyszłoroczne obchody będą prawdopodobnie ostatnią półokrągłą rocznicą, w której weźmie jeszcze udział liczna grupa ocalałych, byłych więźniów Auschwitz. Mam nadzieję, że podobnie jak w 2015 r., przyjadą oni tutaj z całego świata” – powiedział dyrektor Auschwitz Piotr Cywiński.

Jak dodał, 2020 r. będzie też szczególny ze względu na dwie inne rocznice. „20 lat wcześniej uchwalona została Deklaracja Sztokholmska, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance. Przypadnie też 15. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symbolicznie miejsce 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dlatego też główne światowe obchody organizowane będą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau” – podkreślił Cywiński.

Organizatorami obchodów tradycyjnie będą Międzynarodowa Rada Oświęcimska oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Prace nad tym ogromnym wydarzeniem rozpoczną się już w styczniu 2019 r. W ciągu całego roku na specjalnej rocznicowej stronie internetowej, która zacznie działać w lutym, informowali będziemy o kolejnych elementach obchodów oraz wydarzeniach towarzyszących. O kontakt prosimy każdego, kto chciałby wesprzeć finansowo to wielkie wydarzenie upamiętniające ofiary Auschwitz” – powiedział rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

Rzecznik dodał, że 27 stycznia przyszłego roku, wzorem 70. rocznicy wyzwolenia, uroczystości odbędą się w specjalnym namiocie ustawionym nad bramą główną byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

„W 2015 r. na obchodach obecnych było prawie 300 byłych więźniów z Polski i z wielu innych krajów świata. Słów świadków słuchali liderzy ponad 50 państw i organizacji międzynarodowych. Tego dnia w Miejscu Pamięci obecni byli też delegaci diaspory żydowskiej na czele z przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów Ronaldem S. Lauderem. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele instytucji zaangażowanych w pracę na rzecz pamięci o Zagładzie i niemieckich obozach koncentracyjnych” – dodał Bartyzel.

Wydarzenie relacjonowało wówczas ponad 1 tys. dziennikarzy. Z sygnału telewizyjnego skorzystało ponad 250 telewizji z wielu krajów. Wedle zebranych danych, obchody oglądało na żywo ponad 500 mln osób.

Tegoroczne główne obchody rocznicy wyzwolenia rozpoczną się o 27 stycznia o godz. 12.30 w budynku tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Półtorej godziny później odbędzie się ceremonia upamiętniająca przy Pomniku Ofiar, który znajduje się między ruinami dwóch największych krematoriów obozowych. Tam zostaną zmówione modlitwy w intencji wszystkich zgładzonych.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL