II wojna światowa

23.08.2019

23 sierpnia Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

Sankt Petersburg, 30 10 2018. Cmentarz w Lewaszowie. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach krewnych pomordowanych w okresie stalinowskiego Wielkiego Terroru 1937-1938. Fot. PAP/EPA/A. Maltsev  Sankt Petersburg, 30 10 2018. Cmentarz w Lewaszowie. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach krewnych pomordowanych w okresie stalinowskiego Wielkiego Terroru 1937-1938. Fot. PAP/EPA/A. Maltsev

Poprzez założenie okolicznościowej przypinki lub ustawienie specjalnej nakładki na Facebooku można włączyć się w kampanię społeczną "Pamiętaj. 23 sierpnia" upamiętniającą przypadający w piątek Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych przypada w rocznicę paktu między Trzecią Rzeszą a Związkiem Sowieckim tzw. paktu Ribbentrop-Mołotow. Celem kampanii społecznej organizowanej tego dnia przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność "Pamiętaj. 23 sierpnia" jest przybliżenie historii osób skrzywdzonych przez systemy totalitarne – komunizm czy nazizm.

Kampania przypomina losy osób, które doznały przemocy i prześladowań dokonywanych w imieniu systemów totalitarnych w Europie. W tym roku przybliżona zostanie historia Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia Juliany Zarchi, której życie naznaczyły reżimy nazistowski i sowiecki. Spot z jej udziałem będzie można zobaczyć on-line i w kilku telewizjach publicznych w Europie po raz pierwszy 23 sierpnia.

Kampania przypomina losy osób, które doznały przemocy i prześladowań dokonywanych w imieniu systemów totalitarnych w Europie. W tym roku przybliżona zostanie historia Litwinki niemiecko-żydowskiego pochodzenia Juliany Zarchi, której życie naznaczyły reżimy nazistowski i sowiecki. Spot z jej udziałem będzie można zobaczyć on-line i w kilku telewizjach publicznych w Europie po raz pierwszy 23 sierpnia. Dołączy w ten sposób do nagrań ukazujących losy Żydówki Mali Zimetbaum i Polaka Edka Galińskiego, pary zakochanych, którzy poznali się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oraz Petera Mansfelda – najmłodszej ofiary represji po rewolucji węgierskiej z 1956 r.

CZYTAJ TAKŻE

Osoby pragnące upamiętnić ofiary systemów totalitarnych mogą włączyć się w kampanię przypinając specjalny znaczek z czarną wstążką i datą 23 sierpnia przygotowany przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. Jak podkreślają organizatorzy, gest ten ma być "wyrazem pamięci o milionach ofiar reżimów totalitarnych, przede wszystkim więźniach obozów koncentracyjnych, zagłady i pracy, sowieckich gułagów czy stalinowskich katowni".

Przypinki można zamówić, wysyłając maila na adres office@enrs.eu albo w jednym z miejsc wskazanych na stronie https://enrs.eu/august23. Istnieje także elektroniczna wersja pod postacią nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku. Można ją znaleźć na fanpage’u Sieci: www.facebook.com/enrs.eu lub korzystając z linka bit.ly/23august-fb-frame.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność to międzynarodowe przedsięwzięcie mające na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Austria, Łotwa, Czechy i Albania.

CZYTAJ TAKŻE

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych (inne określenie to Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu) ustanowił Parlament Europejski w 2008 r. Ma przypominać o ofiarach masowych deportacji i eksterminacji, a także umacniać demokrację, by służyła pokojowi i stabilizacji w Europie.

80 lat temu, 23 sierpnia 1939 r. minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, ludowy komisarz spraw zagranicznych Związku Sowieckiego, a zarazem przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych - obaj reprezentujący totalitarne mocarstwa - podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL