II wojna światowa

01.06.2015 aktualizacja 14.07.2016

Austriacka gazeta przeprasza za nekrolog esesmana

Austriacki dziennik przeprosił swoich czytelników za wydrukowanie nekrologu, w którym pojawiły się informacje o służbie zmarłego w SS i zdanie zapożyczone z tradycji tej paramilitarnej formacji z czasów III Rzeszy.

W nekrologu oprócz imienia, nazwiska oraz daty urodzin i śmierci mężczyzny znalazła się również informacja o tym, że w SS dosłużył się stopnia Untersturmfuehrera i został wyróżniony nazistowskim odznaczeniem.

W klepsydrze zamieszczono również zdanie: "Jego honorem była wierność", co stanowi parafrazę zdania z przysięgi wierności składanej Hitlerowi przez członków tej formacji.

SS (Schutzstaffeln) NSDAP odpowiadała za ochronę Hitlera; stanowiła elitę jednostek policyjnych i wojskowych, odpowiedzialną za liczne zbrodnie popełnione w czasie Holokaustu.

Nekrolog, który ukazał się na łamach gazety w sobotę, spotkał się z oburzeniem wielu czytelników, także w mediach społecznościowych.

Redaktor naczelny "Kleine Zeitung", Hubert Patterer, w oświadczeniu przeprosił za "straszliwy błąd" i zapowiedział, że redakcja wzmocni weryfikację ukazujących się w dzienniku ogłoszeń, w tym nekrologów.

"Kleine Zeitung" jest drugim pod względem wielkości nakładu (280 tys. egzemplarzy) płatnym dziennikiem w Austrii.(PAP)

akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL