Europa i świat przed I wojną światową

13.06.2016 aktualizacja 14.07.2016

Berlin uzna niemieckie zbrodnie popełnione w Namibii za ludobójstwo

Niemcy zamierzają uznać zbrodnie popełnione przez niemieckie oddziały kolonialne na początku XX wieku w Namibii za ludobójstwo. MSZ w Berlinie poinformowało w poniedziałek, że prace nad wspólną deklaracją rządów i parlamentów obu krajów są w toku.

"Negocjacje w tej sprawie są mocno zaawansowane" - powiedział dziennikarzom rzecznik niemieckiego MSZ. Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier pracuje intensywnie nad tym, by wspólna deklaracja została przyjęta przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się na jesieni przyszłego roku. W planowanej deklaracji masakra dokonana przez niemieckie wojsko na przedstawicielach plemion Herero i Nama ma być określona mianem ludobójstwa.

Wojska Cesarstwa Niemieckiego w latach 1904-1908 brutalnie stłumiły powstania tych ludów w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej, dzisiejszej Namibii. Działania niemieckiego korpusu ekspedycyjnego, którym dowodził generał Lothar von Trotha, doprowadziły do niemal całkowitego wyniszczenia tych plemion. Niemieckie oddziały zepchnęły powstańców na pustynię i odcięły im dostęp do wody. Wielu z nich zmarło z głodu i pragnienia. Liczba Hererów zmniejszyła się w wyniku konfliktu z ok. 80 tys. do 15 tys.

Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert powiedział w niedzielę, że zwlekanie przez stronę niemiecką z napiętnowaniem zbrodni jest "żenujące".

Bundestag uznał na początku czerwca masakrę Ormian w imperium osmańskim w 1915 roku za ludobójstwo. Władze w Ankarze ostro krytykują parlament w Berlinie za tę decyzję i zarzucają stronie niemieckiej, że nadal nie rozliczyła się z własnych zbrodni, w tym z masakry Hererów.(PAP)

lep/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL