Holokaust

22.10.2018 aktualizacja 25.10.2018

Białoruś: obchody 75. rocznicy likwidacji mińskiego getta

Uroczystości upamiętniające ofiary mińskiego getta w związku z 75. rocznicą jego likwidacji odbyły się w Mińsku w poniedziałek. „Ból tej tragedii nie słabnie” – napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

W Memoriale Ofiar Hitlerowskiego Ludobójstwa "Jama", znajdującym się na miejscu zagłady Żydów, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary mińskiego getta.

Wśród kilkuset osób obecni byli m.in. szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej, izraelska minister ds. imigrantów i integracji Sofa Landver, ambasadorzy Izraela, Niemiec oraz Polski.

"Powinniśmy zwalczać wszelkie przejawy ksenofobii i rasizmu, sprzeciwiać się wszelkim przejawom nienawiści etnicznej i religijnej" – mówił minister Makiej.

"W tym miejscu rozstrzelano tysiące więźniów getta w Mińsku. To nie do pojęcia, jak w połowie XX wieku świat mógł pogrążyć się w wirze strasznych zbrodni, jak mogło dojść do tego, że na rzeź prowadzono całe rodziny tylko dlatego, że nie pasowały do wyobrażeń nazistów o czystości rasy" – mówiła izraelska minister. "Białoruś i Izrael połączył wspólny ból Holokaustu" – oświadczyła.

Makiej przypominał, że na terenie mińskiego getta mordowano nie tylko obywateli ZSRR, ale także Austrii, Polski i innych państw europejskich, a na terenie dzisiejszej Białorusi naziści stworzyli ponad 260 obozów śmierci i miejsc masowej zagłady, w tym 70 gett.

"Ponad sto tysięcy Żydów przeszło tu przez prawdziwe piekło – głód, chłód, upokorzenie i tortury" – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości żałobnych prezydent Łukaszenka. Jak podkreślił, "po 75 latach nie słabnie ból tamtej tragedii".

Białoruskie MSZ zorganizowało w poniedziałek międzynarodową dyskusję poświęconą historii mińskiego getta i współczesnej walce z rasizmem i ksenofobią.

Getto powstało w okupowanym Mińsku latem 1941 roku i należało do największych w Europie Wschodniej. W latach 1941-43 zgładzono tam ponad sto tysięcy więźniów z Białorusi i deportowanych z Zachodu. W dniach 21-23 października 1943 r. miała miejsce likwidacja getta, w czasie której zgładzono prawie wszystkich przebywających w nim więźniów.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ cyk/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL