Europa i świat po 1989 roku

30.08.2018

Bośniacki Serb skazany na 11 lat więzienia za zbrodnie wojenne

Sąd w stolicy Bośni i Hercegowiny Sarajewie skazał w czwartek na 11 lat więzienia za zbrodnie wojenne podczas wojny bałkańskiej (1992-1995) wysokiego oficera, bośniackiego Serba Jovana Tintora. Uznał go za winnego torturowania i eksterminacji nieserbskich mieszkańców Bośni.

Sąd orzekł, że aresztowany w 2016 roku Jovan Tintor dowodził w 1992 r. systematycznymi atakami na muzułmańskich i chorwackich mieszkańców dzielnicy Vogoszcza na przedmieściach Sarajewa.

Skazany stał na czele sił serbskich stacjonujących w Vogoszczy w 1992 r., kiedy Serbowie kontrolowali część Bośni.

Tintor nie przyznał się do winy.

Sąd uznał, że ściśle współdziałał on z byłym przywódcą bośniackich Serbów Radovanem Karadżiciem, skazanym przez ONZ-owski Trybunał w Hadze powołany do sądzenia zbrodni wojennych w byłej Jugosławii za udział w ludobójstwie. (PAP)

ik/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL