Religia

30.03.2018

Bp Miziński: niech czas świąt będzie umocnieniem do powstawania każdego dnia ze śmierci do życia

Bp Artur Miziński. Fot. PAP/R. Guz Bp Artur Miziński. Fot. PAP/R. Guz

Niech czas świąt będzie umocnieniem do powstawania każdego dnia ze śmierci do życia, z grzechu do życia w łasce życia Dzieci Bożych; do przezwyciężania tego, co trudne i do zwyciężania nas samych - powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński w życzeniach wielkanocnych.

"Niech ten czas świąt będzie umocnieniem do powstawania każdego dnia ze śmierci do życia, z grzechu do życia w łasce życia Dzieci Bożych; do przezwyciężania tego, co trudne i do zwyciężania nas samych, byśmy mogli stanąć przy Chrystusie i rozradowani z Jego zmartwychwstania razem z Nim uczestniczyć w chwale odkupionych przez Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie" - powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (KEP) bp Artur Miziński, składając życzenia wielkanocne.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w informacji zamieszczonej na stronie Konferencji zaznaczył, że "w centrum Wielkiego Piątku stoi krzyż". "Był on narzędziem zbrodni i znakiem hańby, ale dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa stał się symbolem zwycięstwa i nadziei oraz bezgranicznej miłości. Dlatego krzyż ma tak ważne miejsce w życiu każdego chrześcijanina, również w przestrzeni publicznej" – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, podczas którego nie celebruje się Mszy świętej. Po południu sprawowana jest liturgia Męki Pańskiej, która składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii świętej i Przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie wierni przychodzą na adorację do soboty wieczór lub do niedzielnej Rezurekcji.

"Księża biskupi serdecznie zapraszają na Liturgię Męki Pańskiej, aby doświadczyć miłosiernej miłości Boga, którą On ogarnia nas osobiście. Wielki Piątek bowiem ukazuje skalę miłości Boga do każdego z nas. Co więcej, tej miłości nic nie może zniszczyć, jak mawiał ks. Jan Twardowski +Miłość na śmierć nie umiera+" – zaznaczył rzecznik Episkopatu.

Ks. Rytel-Andrianik przytoczył także słowa papieża Franciszka, który w Wielki Piątek 2013 r., powiedział, że krzyż jest słowem, którym Bóg odpowiedział na zło świata.

"Ojciec Święty powiedział, że czasami wydaje się nam, że Bóg nie odpowiada na zło, że pozostaje milczący. To nieprawda, ponieważ – jak mówił papież – w rzeczywistości Bóg przemówił, odpowiedział, a jego odpowiedzią jest krzyż Chrystusa, czyli słowo, które jest miłością, miłosierdziem, przebaczeniem" – podkreślił.

"W Wielki Piątek stawiamy również pytanie o nasz życiowy krzyż, jaki jest mój krzyż dziś? Choroba, niedostatek, odrzucenie, samotność? Nie jesteśmy często w stanie nieść krzyża o własnych siłach, ale w tej sytuacji nigdy nie pozostajemy sami, zawsze naprzeciw wychodzi Chrystus. Święty Jan Paweł II, sam niosąc krzyż, doskonale to podsumował, mówiąc +Miłości bez krzyża nie znajdziecie, krzyża bez miłości nie uniesiecie+” – przypomniał rzecznik. (PAP)

pad/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL