Polska po 1989 roku

13.12.2016

Czarzasty: gen. Jaruzelski stopnie wojskowe zdobywał w czasie II wojny światowej

Gen. Wojciech Jaruzelski stopnie wojskowe zdobywał w czasie II wojny światowej, idąc szlakiem 1. Armii Wojska Polskiego - mówił we wtorek w Rzeszowie przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

Odnosząc się do zapowiedzi szefa MON Antoniego Macierewicza o odebraniu stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi, Czarzasty powiedział, że stopnień generalski Jaruzelskiemu chce zabrać osoba, która „nie ma zielonego pojęcia na temat zapachu prochu, na temat wojny i co to znaczy w czasie wojny przelana krew".

„To jest hańba dla Polski, że minister Macierewicz jest ministrem obrony narodowej. (...) W tej chwili chce zabrać stopień generalski generałowi Jaruzelskiemu, b. prezydentowi kraju, który swoje stopnie wojskowe zdobywał w czasie drugiej wojny światowej, idąc szlakiem 1. Armii Ludowego Wojska Polskiego” - mówił szef Sojuszu na konferencji prasowej w Rzeszowie.

„Myślę, że chęć zabrania stopnia generała generałowi Jaruzelskiemu wiąże się z tym, że minister Macierewicz postradał rozum. Obserwując jego działania, wiedziałem, że postradanie rozumu wcześniej czy później go spotka. Spotkało go 13 grudnia - to data pamiętna dla Polski” - powiedział przewodniczący SLD.

Czarzasty w czasie wtorkowej konferencji tłumaczył także powody, dla których Sojusz tego dnia nie będzie manifestował w Warszawie. Podkreślił, że SLD zawsze był przeciwko podziałom. „13 grudnia jest datą refleksji i zadumy nad tragicznymi losami związanymi z naszą historią i narodem, a nie miejscem do tego, żeby robić wszelkiego typu zadymy” - zaznaczył.

Czarzasty dodał, że „dziwi się KOD-owi, który powstał, aby łączyć, a nie dzielić”, że akurat wybrał tę datę na zorganizowanie manifestacji. Przypomniał, że rok temu KOD manifestował 12 grudnia. Przewodniczący SLD podkreślił, że gdyby KOD wybrał inną datę na manifestację, wówczas Sojusz wziąłby w niej udział.

„Nie będę stał obok Grzegorza Schetyny, który nie akceptuje stanu wojennego, nie akceptuje służb wojskowych i mundurowych sprzed roku 1990, nie broni ich” - powiedział Czarzasty. (PAP)

huk/ mow/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL