Europa i świat po 1989 roku

06.12.2016

Czechy: Nagroda Jaromira Savrdy dla Alicji i Zbigniewa Gluzów

Alicja Wancerz-Gluza i Zbigniew Gluza. 2002 r. Fot. PAP/P. Rybarczyk Alicja Wancerz-Gluza i Zbigniew Gluza. 2002 r. Fot. PAP/P. Rybarczyk

Alicja Wancerz-Gluza i Zbigniew Gluza zostali tegorocznymi laureatami czeskiej Nagrody Jaromira Savrdy - poinformowało we wtorek przyznające ją stowarzyszenie obywatelskie PANT.

Jak pisze agencja CTK, nagroda jest przyznawana osobom, które aktywnie przyczyniają się do szerzenia prawdy o czasach komunizmu.

Gluzowie to działacze opozycji demokratycznej w czasach PRL, założyciele pisma "Karta" (1982 rok), którego Gluza był redaktorem naczelnym. Kontynuacją pisma jest stworzony przez niego Ośrodek Karta, który dokumentuje najnowszą historię Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej i upowszechnia wiedzę o niej.

Nagroda upamiętnia Jaromira Savrdę (1933-88), czeskiego pisarza i dysydenta, jednego z sygnatariuszy Karty 77, represjonowanego przez komunistyczne władze.

Petra Vondrova ze stowarzyszenia PANT powiedziała, że nagroda zostanie wręczona w Pradze 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wśród poprzednich laureatów Nagrody Jaromira Savrdy znalazł się m.in. Vaclav Havel. (PAP)

kot/ mal/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL