Polska po 1989 roku

18.08.2018

Dni Święta Wojska Polskiego w Orzyszu

Bieg tygrysa, ekstremalna rywalizacja na poligonie, na którym szkolą się wojska NATO, wystawa sprzętu wojskowego, przegląd piosenki żołnierskiej odbędą się w sobotę i niedzielę w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie). Miasto, które reklamuje się jako wojskowa stolica Polski, obchodzi święto Wojska Polskiego.

Orzyskie Dni Święta Wojska Polskiego rozpoczynają się w sobotni poranek od VIII Biegu Tygrysa – jednego z najtrudniejszych biegów ekstremalnych w Polsce. Na czterech trasach, zróżnicowanych pod względem długości i trudności, będzie rywalizowało 336 osób.

"Na bieg zapisały się osoby cywilne, ale i 106 żołnierzy ze stacjonującej w Bemowie Piskim Batalionowej Grupy Bojowej NATO, w tym Amerykanie i Chorwaci. Jest to bardzo wymagający bieg, jeden z nielicznych w Polsce o charakterze paramilitarnym. Na dystansie 30 kilometrów uczestnicy biegną w wojskowych butach i spodniach, dodatkowo mają obciążenie w postaci 8 kilogramowych odważników" - wyjaśnił PAP Łukasz Nikołajuk z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Orzyszu.

Zmagania będzie można śledzić w okolicach Ogródka Jordanowskiego i w wyznaczonych punktach na orzyskim poligonie. Jak wskazują organizatorzy, o niepowtarzalności Biegu Tygrysa stanowi także możliwość rywalizacji na niedostępnym dla zwykłego cywila poligonie wojskowym. W 90 proc. trasa przebiega przez teren Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, na którym na co dzień szkolą się wojska NATO.

Na scenie w Ogródku Jordanowskim w Orzyszu rywalizować będą natomiast siłacze w turnieju podnoszenia ciężarów Stalowa Sztanga. Będą także atrakcje dla najmłodszych w postaci Toru Małego Tygrysa, a wydarzenie zwieńczy koncert zespołu Mr. Pollack.

W niedzielę odbędą się oficjalne uroczystości Dnia Wojska Polskiego. Ulicami Orzysza przemaszeruje wojskowa defilada. W centrum miasta odbędzie się pokaz musztry paradnej. W Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej od południa będą się odbywały przesłuchania koncertowe artystów, którzy biorą udział w Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej o statuetkę Tytanowego Tygrysa. Kulminacyjnym punktem niedzielnych wydarzeń będzie inscenizacja historyczna – Internowani 1920.

Przez cały dzień będzie można także oglądać wystawę sprzętu wojskowego 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Nie zabraknie także wojskowej grochówki.

Od XIX wieku Orzysz miał status miasta garnizonowego z poligonem w pobliskim Bemowie Piskim. W latach 70. XX wieku w miasteczku obok już stacjonujących jednostek wojskowych pojawiła się ta, z której Orzysz stał się najbardziej znany. W 1971 roku utworzono tam bowiem Jednostkę Wojskową 1370 Oddział Dyscyplinarny, powszechnie znaną jako jednostka karna. Funkcjonowała ona do 1991 roku.(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL