Polska po 1989 roku

28.11.2017

Dr Szarek w "Naszym Dzienniku": decyzja FSB ws. prof. Głębockiego uderza w wolność badań naukowych

Jarosław Szarek. Fot. PAP/D. Delmanowicz Jarosław Szarek. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Jeśli decyzja FSB o wydaleniu z Rosji prof. Henryka Głębockiego zostanie podtrzymana będzie to ogromna strata dla polskiej nauki - ocenił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prezes IPN dr Jarosław Szarek. Dodał, że przede wszystkim uderza ona "w wolność badań naukowych".

Zdaniem dr. Szarka decyzja FSB o wydaleniu historyka z Rosji przede wszystkim "uderza w wolność badań naukowych". Pytany, czy w jego ocenie była to decyzja polityczna, wskazał: "Realia rosyjskie są nieco inne niż w Polsce i innych krajach. Ale to są kwestie polityczne, problem, jak zmienić tę decyzję, jest poza nami".

Według prezesa IPN "teraz jest czas na działanie innych instytucji państwowych, żeby wyjaśnić tę sprawę". "Henryk Głębocki jest też pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego zdanie w tej sprawie, mam nadzieję, wkrótce poznamy" - dodał.

O tym, że prof. Henryk Głębocki został zatrzymany w Moskwie przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa, która nakazała mu opuszczenie Rosji w ciągu 24 godzin, poinformował w niedzielę IPN. Naukowiec powiedział PAP, że do zatrzymania doszło w piątek około północy, gdy wrócił z Petersburga do Moskwy, oraz że od soboty przebywa w Polsce.

Szarek podkreślił, że podtrzymanie tej decyzji FSB będzie ogromną stratą dla polskiej nauki. "Henryk Głębocki od ćwierćwiecza prowadzi badania w najważniejszych archiwach Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Nie korzysta z pośrednich źródeł, tylko sam rzetelnie bada interesujący go temat" - podkreślił.

Ocenił, że blokada pracy w archiwach rosyjskich utrudni badaczowi pracę. "Dla takiej osoby jak Henryk Głębocki, który jest jednym z najwybitniejszych znawców historii Rosji, to jest osobisty dramat" - stwierdził. "Dla nas jest to decyzja niezrozumiała, bo przede wszystkim uderza w wolność badań naukowych" - dodał.

Zaznaczył równocześnie, że gdy tylko do IPN dotarła informacja o kłopotach prof. Głębockiego, "natychmiast zawiadomiono MSZ, które podjęło odpowiednie działania".

Przeciwko decyzji o wydaleniu z Rosji polskiego historyka w poniedziałek zaprotestowało polskie MSZ. Jak poinformował resort, ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak przekazał rosyjskiemu MSZ notę dyplomatyczną w tej sprawie.(PAP)

agzi/ pru/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL