Polska po 1989 roku

31.07.2019

A. Dulkiewicz: sugestie, że Gdańsk chce naruszyć godność ofiar wojny są nieprawdziwe

Sugestie, jakoby władze Gdańska chciały naruszyć godność ofiar II wojny światowej są absurdalne i nieprawdziwe - powiedziała w środę prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dodała, że przesłaniem 80. rocznicy wybuchu wojny powinno być m.in. zgodne budowanie przyszłości.

We wtorek na oficjalnym portalu www.gdansk.pl ukazał się materiał zapowiadający wydarzenia, które mają mieć miejsce w Gdańsku w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Informował on m.in. o tym, że na 1 września w mieście "zaplanowano +marsz życia+, czyli radosny pochód który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie". W środę rano wpis ten został zmieniony: usunięto m.in. słowa "radosny pochód" oraz "tańce i wspólne świętowanie".

W środę rano gdańscy radni PiS Kacper Płażyński, Andrzej Skiba oraz Kazimierzy Koralewski odnosząc się do treści pierwotnego wpisu podkreślili, że traktują to jako "kolejną prowokację ze środowiska pani prezydent Dulkiewicz".

Do sprawy obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku odniosła się w środę prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. "Sugestie jakoby władze miasta chciały naruszyć godność ofiar wojny są absurdalne i nieprawdziwe; są wypaczeniem przesłania, które ma płynąć z wydarzenia o nazwie +Marsz Życia+ organizowanego przed Fundację Pojednanie" - oświadczyła Dulkiewicz.

Jej zdaniem, jedyne przesłanie płynące z "Marszu Życia" powinno "w zgodzie budować przyszłość w imię dobrych relacji dobrosąsiedzkich, w szukaniu tego, co łączy, a nie dzieli, w patrzeniu w przyszłość" - zaznaczyła prezydent Gdańska.

Jak podkreśliła, jej marzeniem jest, aby jedynym przesłaniem płynącym z Gdańska dotyczącym 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej była: "Zgoda, przyszłość, dobre relacje ze wszystkimi sąsiadami i patrzenie na to, co łączy, a nie dzieli.

Podkreśliła, że "oburzające i niedopuszczalne jest wzniecanie kolejnego frontu wojny polsko-polskiej dla uzyskania wymiernych korzyści politycznych".(PAP)

autor: Mateusz Mikowski, Anna Kisicka

mm/ aks/ aj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL