Europa i świat po 1989 roku

14.09.2018

Dwaj bośniaccy Muzułmanie skazani za zbrodnie wojenne

Dwaj bośniaccy Muzułmanie, byli żołnierze, zostali skazani w piątek na kary więzienia za zbrodnie na serbskich cywilach popełnione podczas wojny na Bałkanach w rejonie Srebrenicy - 58-letni Izet Arifović na 10 lat, a 52-letni Suad Smajlović na 14 miesięcy.

Arifovicia sąd w Sarajewie uznał za winnego zabójstwa dwóch serbskich cywili. Zastrzelił on ich 12 lipca 1992 roku (na początku wojny z lat 1992-95) przed komisariatem policji, mimo że dobrowolnie złożyli broń. Trzecią jego ofiarą był bezbronny mieszkaniec serbskiej wsi pod Sarajewem.

Smajlovicia sąd uznał za winnego sprofanowania zwłok serbskich cywilów: strzelał seriami z broni automatycznej do ciał leżących w samochodzie ciężarowym.

Czteroletnia wojna na terenie republik byłej Jugosławii pochłonęła 100 tysięcy ofiar.

W regionie Srebrenicy zginęło po stronie serbskiej 2 428 wojskowych i cywilów.

W odwecie serbskie wojsko zabiło w lipcu 1955 roku około 8 000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Masakra ta została uznana przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości za akt ludobójstwa.

Za udział w niej skazano około pięćdziesięciu byłych serbskich wojskowych. Są wśród nich dawni polityczni i wojskowi przywódcy Serbów bośniackich, Radovan Karadżić i Ratko Mladić.(PAP)

ik/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL