Powstanie Warszawskie

20.11.2019

Dzienny Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich świętował pierwszy rok działalności

Powstańcy znaleźli tutaj swój drugi dom - ocenił w środę wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej działanie Dziennego Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Podkreślił, że miejsce to przez ten rok rozkwitło i naprawdę służy podopiecznym.

"Zwykle skupiamy się na powstańcach warszawskich w sierpniu, kiedy mamy obchody Powstania Warszawskiego, ale myślę, że warto przypominać jak na co dzień opiekujemy się powstańcami, co staramy się, jako miasto Warszawa, dla powstańców robić codziennie" - mówił Rabiej podczas konferencji poprzedzającej świętowanie pierwszego roku działalności Dziennego Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.

"To jest dom, który jest miejscem międzypokoleniowej wymiany i wiedzy o Powstaniu Warszawskim, dlatego że przychodzą tutaj wolontariusze (...), wycieczki szkolne z kraju i z zagranicy, które chcą posłuchać o powstaniu" - zauważył wiceprezydent Warszawy.

CZYTAJ TAKŻE

Przypomniał również, że przychodzi w to miejsce około 60 osób każdego dnia. Dodał przy tym, że nadal żyje w Polsce i za granicą 1350 powstańców, a w Warszawie i okolicach jest to 880 osób.

Poinformował przy tej okazji, że Rada Warszawy podjęła decyzję, że od 1 stycznia powstańcy będą mieć możliwość skorzystania z dodatkowej opieki medycznej, zwłaszcza te osoby, które nie wychodzą z domu. Do takich osób lekarz będzie przychodził do domu, jeśli będzie taka potrzeba. Rabiej mówił też o tym, że trwają konsultacje, aby w Domu Wsparcia był dyżur lekarza, który miałby zapewnić Szpital Praski.

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta, mówiła natomiast, że miejsce to jest dla powstańców prawdziwym domem i jest dla nich ważne. "Lubią tutaj przychodzić, to jest dla nich ważne miejsce" - powiedziała Malinowska-Grupińska.

CZYTAJ TAKŻE

Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich rozpoczął działalność jesienią 2018 r. W budynku przy ul. Nowolipie 22 powstało miejsce do wspólnego spędzania czasu, gdzie powstańcy mogą wziąć udział w warsztatach integracyjnych, wspólnych grach i zabawach takich jak szachy, karty, gry towarzyskie oraz zajęciach ruchowych pod okiem fizjoterapeuty. Mogą także skorzystać z terapii zajęciowych takich jak np.: treningi pamięci, warsztaty plastyczne, wspólne śpiewanie. W placówce dla powstańców są również serwowane obiady.

Placówka jest otwarta przez pięć dni w tygodniu w godzinach 10-18. Usługi i świadczenia dla powstańców są bezpłatne.(PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL