Europa i świat po 1989 roku

03.01.2019

„El Pais”: przeor bazyliki w Dolinie Poległych zablokował ekshumację gen. F. Franco

Grób gen. Francisco Franco w bazylice w Dolinie Poległych. Fot. PAP/EPA Grób gen. Francisco Franco w bazylice w Dolinie Poległych. Fot. PAP/EPA

Przełożony wspólnoty benedyktynów, nadzorujących bazylikę w Dolinie Poległych (Valle de los Caidos), gdzie jest mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii oraz grób Francisco Franco, zablokował proces ekshumacji generała - podaje w czwartek dziennik „El Pais”.

Według tej madryckiej gazety przeor Santiago Cantera wydał stosowne polecenia, by zakazać otwarcia znajdującego się w bazylice w Dolinie Poległych grobu Franco. Swoją negatywną opinię w sprawie ekshumacji dawnego dyktatora przesłał już na ręce minister sprawiedliwości Dolores Delgado.

Cantera w piśmie wyjaśnił, że głównym powodem braku zgody na ekshumację jest negatywne stanowisko rodziny Franco. Podobne deklaracje od jesieni składa arcybiskup Madrytu Carlos Osoro, sugerując rządowi Pedra Sancheza wypracowanie porozumienia z potomkami generała.

Tymczasem w czwartek rząd Sancheza wydał komunikat, w którym zapewnił o swojej determinacji w zamiarze przeniesienia zwłok gen. Franco. Jednocześnie socjalistyczny gabinet oskarżył przeora z Doliny Poległych o skrajnie prawicowe sympatie.

"Zanim Santiago Cantera wstąpił do zakonu benedyktynów, był kandydatem partii Falange Espanola Independiente, z której ramienia startował w wyborach parlamentarnych w 1993 r. oraz w wyborach europejskich w 1994 r." - poinformował w czwartek rząd Sancheza.

W grudniu br. wnuki Franco dostały od gabinetu Sancheza propozycję otrzymania w posiadanie niewielkiej części cmentarza w podmadryckiej miejscowości El Pardo, gdzie mógłby być pochowany generał po planowanej przez rząd ekshumacji. Na terenie tej nekropolii spoczywa zmarła w 2017 r. jedyna córka Franco, Carmen Polo.

W grudniu adwokat rodziny Franco Luis Felipe Utrera-Molina stwierdził, że nie widzi możliwości kompromisu między jego klientami a rządem. Zaznaczył, że potomkowie "Franco nie chcą niczego od obecnego gabinetu".

Rządzący od czerwca krajem socjaliści uznali przeniesienie zwłok generała za jeden ze swoich priorytetów. Według premiera pozostawanie na terenie mauzoleum w Dolinie Poległych ciała Franco, który zapoczątkował wojnę domową z lat 1936-1939, uwłacza pamięci ofiar tego konfliktu.

Rodzina Franco twierdzi tymczasem, że pośpiech, z jakim mniejszościowy rząd Sancheza próbuje przeprowadzić ekshumację generała, wynika z rewanżyzmu, braku politycznej oferty tego gabinetu, a także jest próbą zdobycia popularności wśród lewicowego elektoratu.

Z Madrytu Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ulb/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL