Polska po 1989 roku

27.04.2018

Facebook będzie blokował Obóz Narodowo-Radykalny i Narodowe Odrodzenie Polski

Obóz Narodowo-Radykalny i Narodowe Odrodzenie Polski będą blokowane na Facebooku; niedozwolone jest również odwoływanie się na portalu do tych organizacji oraz stosowanie ich symboliki - poinformował serwis społecznościowy.

Facebook poinformował w czwartek w oświadczeniu, że opracował "standardy społeczności, które zakazują zarówno bezpośredniego propagowania nienawiści wobec ludzi, jak i używania symboli organizacji znanych z promocji rasizmu i nienawiści".

"Zakazujemy propagowania nienawiści, w tym zamieszczania treści atakujących ludzi w związku z +cechami chronionymi+, takimi jak rasa, przynależność etniczna, narodowość, przynależność religijna, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa czy poważna niepełnosprawność, albo choroba. Nie akceptujemy też grup ani organizacji, które promują przemoc lub atakują ludzi ze względu na cechy chronione przez prawo" - oświadczył serwis społecznościowy.

Jak wskazał Facebook, obecność organizacji "konsekwentnie naruszających" te zasady, może zostać zabroniona na platformie. Podkreślono, że tak się stało m.in. w przypadku Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Narodowego Odrodzenia Polski (NOP).

"Uważamy, że organizacje te otwarcie propagują poglądy rasistowskie, antysemickie i homofobiczne. Zapoznaliśmy się z wieloma zgłoszonymi nam materiałami, w których atakowano ludzi ze względu na ich cechy chronione. Nie była to łatwa decyzja, ponieważ zachęcamy do wyrażania indywidualnych poglądów, nawiązywania kontaktów i dzielenia się przemyśleniami, ale też chcemy, żeby ludzie zawsze czuli się mile widziani i bezpieczni" - czytamy w oświadczeniu.

Serwis podkreślił jednocześnie, że niedozwolone jest również odwoływanie się na Facebooku do zakazanych organizacji, takich właśnie jak ONR i NOP oraz stosowanie ich symboliki.

Facebook zaznaczył także, że osobom - które nagminnie publikują posty naruszające zasady - może tymczasowo zablokować możliwość zamieszczania materiałów, a w ostateczności - jeżeli użytkownicy notorycznie naruszają standardy serwisu - może zostać zawieszone konto. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL