Polska po 1989 roku

30.09.2018 aktualizacja 02.10.2018

Festiwal NNW/prezes IPN: Europa potrzebuje dzisiaj wspólnego świadectwa Polski i Węgier

Prezes IPN Jarosław Szarek podczas wernisażu wystawy "Wy i my. Węgry a Polska na przestrzeni 100 lat". Fot. IPN Prezes IPN Jarosław Szarek podczas wernisażu wystawy "Wy i my. Węgry a Polska na przestrzeni 100 lat". Fot. IPN

Europa potrzebuje dzisiaj wspólnego doświadczenia, świadectwa, że można budować nowoczesne państwa, pamiętając o dumnej przeszłości, o fundamentach cywilizacji łacińskiej. To będziemy robić razem z Węgrami - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek w niedzielę w Gdyni.

Jak mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej podczas wernisażu wystawy "Wy i my. Węgry a Polska na przestrzeni 100 lat", relacje polsko-węgierskie "to nie tylko ostatnie sto lat, to wieki przeszłości".

Wydarzenie, podczas którego zaprezentowano plakaty autorstwa Kornela Szekelya, odbyło się w ramach trwającego w Gdyni X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Otwierając wystawę, prezes Szarek wśród najważniejszych wydarzeń, które połączyły historię dwóch krajów, wymienił m.in. powstanie węgierskie z 1956 r., które w jego ocenie było "wyrazem solidarności z +polskim Październikiem+".

Przypomniał również, że Polska była jedynym państwem w bloku sowieckim, które w 1986 r. upamiętniło 30. rocznicę powstania węgierskiego. "Naprzeciwko ówczesnej ambasady węgierskiej polscy działacze Solidarności wywiesili transparent, przypominający te wydarzenia" - mówił Szarek.

Jak dodał, Węgrzy w podobny sposób dali wyraz solidarności z Polakami, kiedy po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 r. wywiesili transparent na płocie warszawskiego kościoła św. Stanisława Kostki.

"To jest kapitał naszej przyjaźni. Dzisiaj, myślę, ten kapitał musi zacząć przynosić owoce i będzie przynosił owoce, bo jesteśmy razem" - podkreślił Szarek.

W ocenie prezesa IPN "Europa potrzebuje dzisiaj wspólnego doświadczenia, świadectwa, że można budować nowoczesne państwa, pamiętając o dumnej przeszłości, o fundamentach cywilizacji łacińskiej". "To będziemy robić razem z Węgrami" - zapowiedział Szarek.

Wystawę razem z prezesem IPN zainaugurowali: prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski, uczestniczka Rewolucji Węgierskiej Maria Wittner oraz węgierski dyplomata Istvan Kovacs.

Festiwal Filmowy NNW, odbywający się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, potrwa do wtorku.

Polska Agencja Prasowa objęła to wydarzenie patronatem.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL