Europa i świat po 1989 roku

25.01.2017

Francja: grzywna za rasizm i negowanie zbrodni przeciwko ludzkości

Henri de Lesquen, szef skrajnie prawicowego radia "Courtoisie", skazany został w środę przez sąd karny pierwszej instancji w Paryżu na grzywnę 16 tys. euro za rasistowskie obelgi i negowanie zbrodni przeciw ludzkości.

W internecie de Lesquen pisał m.in., że „zachwyca go długowieczność uratowanych z Zagłady", oraz twierdził, że „prawdziwym odkrywcą pieców krematoryjnych jest (król) Dawid”. Pisał także, że "skoncentrowana na rytmie murzyńska muzyka zwraca się do gadziego mózgu". Ubolewał również nad „spowodowanym kosmopolityzmem spadkiem współczynnika bieli w narodowej reprezentacji piłki nożnej”.

Prokuratura domagała się sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu i 15 tys. euro grzywny.

De Lesquen wzywał swych sympatyków, by licznie zjawili się na jego rozprawie 7 grudnia ub.r., i twierdził, że wytoczono mu "proces polityczny za wyrażoną opinię”. Podczas rozprawy bronił się przez cztery godziny, wzbudzając entuzjazm zwolenników.

68-letni Henri de Lesquen to były urzędnik państwowy, były radny miejski z Wersalu; jest szefem marginalnej Partii Narodowo-Liberalnej oraz stara się o start w wyborach prezydenckich wiosną br.

Sąd podkreślając szczególnie poważny charakter czynów popełnionych przez de Lesquena skazał go na 16 tys. euro grzywny oraz na wypłacenie odszkodowania stowarzyszeniom walczącym z rasizmem, które przyłączyły się do procesu. (PAP)

llew/ kot/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL