Europa i świat po 1989 roku

01.07.2016 aktualizacja 14.07.2016

Francja: kary za zaprzeczanie ludobójstwu Ormian

Francuscy deputowani jednogłośnie uchwalili w piątek w pierwszym czytaniu poprawkę nakładajacą kary za zaprzeczanie wszystkim zbrodniom przeciwko ludzkości, w tym ludobójstwu Ormian. Dotąd we Francji karane było tylko negowanie Holokaustu.

Chodzi o poprawkę do ustawy "o równości i obywatelstwie". Za negowanie wszelkich zbrodni ludobójstwa, innych zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i niewolnictwa grozić będzie kara do roku pozbawienia wolności i 45 tys. euro grzywny.

"Podczas gdy obecnie jedynie negowanie Shoah jest penalizowane, ten tekst pozwoli na karanie zaprzeczania lub umniejszania wszelkich zbrodni przeciwko ludzkości lub zbrodni wojennych, w sposób nieograniczony, o ile zostały one uznane w orzecznictwie sądowym" - powiedziała sekretarz stanu ds. równości Ericka Bereigts.

Uchwalenie poprawki było obietnicą złożoną przez prezydenta Francois Hollande'a w kampanii wyborczej. Wcześniejszy zapis, pochodzący z 2011 roku, został uchylony w lutym 2012 roku przez francuską Radę Konstytucyjną (odpowiednik trybunału) ze względu na złamanie zasady wolności słowa. Poprzedni zapis mówił o ludobójstwach uznanych w ustawie, jak ludobójstwo Ormian; obecnie sformułowano go w ten sposób, że obejmuje zbrodnie uznane za takie w orzecznictwie francuskich sądów.

Przepis z roku 2011 oburzył władze w Ankarze i doprowadził do napięcia w stosunkach francusko-tureckich.

Mniejszość ormiańska we Francji liczy ok. 600 tys. osób, w większości urodzonych we Francji, i jest uważana za silną i dobrze zorganizowaną. Jej przedstawicielem jest m.in. popularny piosenkarz i aktor Charles Aznavour.(PAP)

kot/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL