13.01.2011 aktualizacja 13.07.2016

A. Friszke zaprezentował "Anatomię buntu" na KUL

13.01.2011. Lublin (PAP) - O swojej książce "Anatomia buntu" poświęconej działalności Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego i komandosów mówił w czwartek w KUL prof. Andrzej Friszke. Spotkanie z historykiem odbyło się w ramach cyklu seminariów organizowanych wspólnie przez uczelnię i IPN.

"Środowisko Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, potem młodszego od nich Adama Michnika, odegrało zasadniczą rolę w pobudzeniu buntu społecznego w 1968 r., a także w wypracowaniu metod działania, które potem były realizowane także w latach 70-tych" - powiedział PAP prof. Andrzej Friszke.

Zdaniem historyka to środowisko Kuronia i Modzelewskiego, odwołujące się do lewicowych, nawet komunistycznych tradycji, w latach 60. zainicjowało polityczny ruch oporu. Wcześniejsze kontestowanie systemu przez inteligencję - uważa historyk - nie miało bowiem przełożenia na działania realne, które mogły pobudzić szerszy ruch i prowadzić do zmian.

W 1964 r. Kuroń i Modzelewski usunięci zostali z PZPR i w odpowiedzi napisali "List otwarty do Partii", w którym krytykowali linię polityczną władz. "To, co robili Kuroń i Modzelewski w swoim liście otwartym, to była wizja pobudzenia szerszego ruchu" - powiedział Friszke.

"Ci ludzie od dzieciństwa byli wychowywani w klimacie, że naturalnym zachowaniem w życiu publicznym, w życiu ideowym jest bunt, za który się płaci. Rodzice czy dziadkowie Kuronia uczestniczyli w rewolucjach, w strajkach, buntach społecznych przed I wojną światową, w okresie międzywojennym" - dodał Friszke.

Friszke zauważa, że ten bunt "odbywa się w języku odwołującym się nawet do komunizmu, ale w formie sprzeciwu wobec narzucanych zachowań, wzorów czy uległości wobec aparatu przemocy".

Buntowi - ocenia historyk - towarzyszy wizja czerpana z lewicowej tradycji: budowania ruchu społecznego, przede wszystkim robotników, zmierzającego do ludowładztwa.

"To jest bardzo mocno obecne w latach 60-tych, zwłaszcza w liście otwartym Kuronia i Modzelewskiego. Potem w latach 70-tych jest formułowane w zupełnie innym języku" - podkreśla. "Ale - jak mówi Friszke - w końcu doszło do wywołania wielkiego ruchu społecznego, robotniczego w Polsce; robotnicy byli podmiotem tego ruchu - Solidarności" - podkreślił Friszke.

Książka Andrzeja Friszke "Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi" ukazała się w ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Znak. (PAP)

kop/ abe/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL