Auschwitz

21.06.2018

Fundacja Auschwitz-Birkenau przeznaczy w br. 10 mln zł na konserwacje

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz I. Fot. PAP/J. Bednarczyk Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz I. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Ok. 10 mln zł zamierza przeznaczyć w br. Fundacja Auschwitz-Birkenau na prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz. W ub.r. kwota ta wyniosła 7,7 mln zł - poinformowały w czwartek służby prasowe Muzeum Auschwitz po posiedzeniu rady Fundacji.

Pieniądze na konserwacje pochodzą z zysków z kapitału wieczystego, którym gospodaruje Fundacja. Obecnie jej majątek wynosi ponad 473 mln zł. „Deklaracje wpłat na kapitał wieczysty wynoszą ok. 111 mln z planowanych 120 mln euro. Wsparło go już 38 krajów i wielu darczyńców indywidualnych” – podało Muzeum w komunikacie.

Placówka poinformowała, że od 2012 r. Fundacja przekazała już na prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci ok. 25 mln zł. Pieniądze pochodziły z zysków z kapitału wieczystego.

Muzeum podało, że wśród trwających projektów konserwatorskich finansowanych przez Fundację, są przede wszystkim dwa baraki murowane w byłym Auschwitz II-Birkenau.

„W ostatnim czasie rozpoczęła się jedna z najtrudniejszych części projektu, czyli prostowanie ceglanych ścian baraku. Dzięki opracowanej technologii, która w jak najmniejszym stopniu ingeruje w budynek, udało się już wyprostować jedną ze ścian bocznych. Rozpoczęto też prace nad prostowaniem ścian szczytowych. Przygotowywana jest instalacja, która pozwoli wprowadzić instalację alarmową i przeciwpożarową bez ingerencji w autentyczną strukturę historycznego budynku” – powiedział wiceprezes Fundacji i wicedyrektor Muzeum Auschwitz Rafał Pióro.

Przygotowana została już także dokumentacja związaną z pracami nad kolejnymi czterema budynkami na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Są to łaźnia, kuchnia, jedna z latryn oraz kolejny barak więźniarski. „W tym półroczu powinny zostać wyłonione firmy zewnętrzne, które będą prowadzić prace” – podało biuro prasowe Muzeum.

Dzięki funduszom z tego źródła prowadzone są także badania nad metodami konserwacji baraków drewnianych.

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w 2009 r. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro, z których coroczne odsetki umożliwiają planowe i systematyczne realizowanie prac konserwatorskich nad pozostałościami po niemieckim obozie. Priorytety i harmonogram prac określa Globalny Plan Konserwacji. Oficjalnie został zainaugurowany latem 2012 r.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL