Europa i świat po 1989 roku

27.06.2018

"Haarec": Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o IPN

Polska wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o Holokauście, porzucając groźbę więzienia – pisze w środę izraelski dziennik „Haarec” w wydaniu online o skierowaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego do Sejmu nowelizacji ustawy o IPN.

„Haarec” odnotowuje, że nastąpiło to sześć miesięcy po uchwaleniu tej ustawy i „po miesiącach kontaktów w tej sprawie między rządami Izraela i Polski”. Podkreśla, że rząd w Warszawie chce znowelizować tę ustawę tak, aby nie narzucała ona kary więzienia za jej naruszenie.

Dziennik pisze, że uchwalenie ustawy o IPN „spowodowało kryzys w relacjach Polski z Izraelem i społecznością żydowską na całym świecie”. Przytacza wysuwane przeciwko ustawie argumenty, takie jak ten, że ogranicza ona „debatę o roli, jaką część Polaków odegrała w Holokauście”.

„Haarec” odnotowuje również skierowanie ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym przez prezydenta Andrzeja Dudę, pisząc, że w praktyce oznaczało to zawieszenie jej stosowania do czasu orzeczenia TK.

Izraelski dziennik informuje, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich wezwało we wtorek polski Trybunał Konstytucyjny do odrzucenia ustawy o IPN. W opinii Stowarzyszenia ustawa „poważnie i nieproporcjonalnie” ogranicza wolność wypowiedzi, chronioną przez konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także przez konstytucję RP.

Stowarzyszenie podkreśla, że uznaje, iż Polacy byli ofiarami nazistowskiego reżimu i wyraża wdzięczność Polakom, którzy ryzykowali życiem, by ratować Żydów z Holokaustu. Jednocześnie stwierdza, że „nie można ignorować faktu, iż niektórzy Polacy pomagali nazistom w ich akcjach mających na celu eksterminację narodu żydowskiego” i podkreśla, że nie można nakładać ograniczeń na swobodę wyrazu w odniesieniu do tej „drażliwej i bolesnej kwestii, która powinna być przedmiotem wolnej i nieograniczonej debaty publicznej i badań naukowych”. (PAP)

az/ ap/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL