Polska po 1989 roku

13.07.2019 aktualizacja 14.07.2019

Historia Opola w fotoplastikonie

Archiwalny Fotoplatikon w Opolu Archiwalny Fotoplatikon w Opolu

Przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu uruchomiono fotoplastikon, w którym bezpłatnie można obejrzeć unikalne zdjęcia miasta, wykonywane od początków ubiegłego wieku.

Projekt jest realizowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe przy współpracy z opolskim AP.

CZYTAJ TAKŻE

Fotoplastykon, czyli drewniana budka, w której można obejrzeć zdjęcia w 2D i 3D jest stylizowana na obiekt z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Jak informuje Aleksandra Starczewska-Wojnar z opolskiego Archiwum Państwowego, "Archiwalny Fotoplatikon w Opolu" to kontynuacja projektu realizowanego w 2018 roku, który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem publiczności w Warszawie, Zamościu, Krakowie i Koszalinie. Tegoroczna edycja ma uczcić 100 - lecie utworzenia Archiwów Państwowych.

„To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę powstania sieci Archiwów Państwowych. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast i pokazać, że archiwa i nowoczesne technologii mogą iść w parze” – powiedział Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Na pięciu stanowiskach stereoskopowych można podziwiać historię miasta w formacie 3D i 2D. W mobilnym fotoplastykonie pokazywane są unikatowe fotografie Opola z okresu przedwojennego, czasów PRL oraz historyczne kadry z kultowego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

CZYTAJ TAKŻE

Widzowie mogą zobaczyć m.in. zdjęcia z początku XX w. pochodzące z Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk (niem. Landesbildstelle Oberschlesien): mieszkańców miasta, kościoły i panoramy. Dodatkowo w tym roku planowane jest udostępnienie on-line wersji cyfrowej obecnych i zeszłorocznych wystaw, za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości (typu: Google Cardbox).

Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej do 5 sierpnia. Kolejnymi przystankami fotoplastykonu będą Wrocław (sierpień, Plac Solny), Lublin (wrzesień, Plac Teatralny) i Gdańsk (październik 2019 roku). (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL