Europa i świat po 1989 roku

22.08.2018

Hiszpania: Kościół nie zgadza się na ekshumację gen. Franco

Hiszpania, San Lorenzo de El Escorial. Mauzoleum Valle de los Caídos, zwane oficjalnie Narodowym Pomnikiem Świętego Krzyża w Dolinie Poległych; w 1975 r. został tu pochowany gen. Francisco Franco. Fot. PAP/EPA/MARISCAL Hiszpania, San Lorenzo de El Escorial. Mauzoleum Valle de los Caídos, zwane oficjalnie Narodowym Pomnikiem Świętego Krzyża w Dolinie Poległych; w 1975 r. został tu pochowany gen. Francisco Franco. Fot. PAP/EPA/MARISCAL

Władze hiszpańskiego Kościoła zapowiedziały, że nie zgodzą się na planowaną przez rząd Pedra Sáncheza ekshumację gen. Francisco Franco i przeniesienie jego zwłok poza mauzoleum wojny domowej w podmadryckim Valle de los Caídos.

W środę sekretariat arcybiskupa Madrytu kard. Carlosa Osoro poinformował, że “uważnie śledzi wydarzenia” związane z planowanym przez rząd Sáncheza przeniesieniem zwłok gen. Franco poza bazylikę znajdującą się na terenie Valle de los Caídos.

Władze madryckiej archidiecezji zaznaczyły, że nie zgodzą się na ekshumację i przeniesienie zwłok Franco, jeśli jego rodzina nie zaakceptuje propozycji rządu. Najbliżsi hiszpańskiego dyktatora odmawiają usunięcia zwłok z zarządzanej przez benedyktynów bazyliki usytuowanej na terenie mauzoleum.

Komentatorzy wskazują, że deklaracja archidiecezji w Madrycie jest odpowiedzią Kościoła na plany socjalistycznego rządu Sáncheza, który w poniedziałek zapowiedział, że podczas piątkowego posiedzenia rady ministrów zadekretuje usunięcie zwłok generała z Valle de los Caídos.

Zapowiedź ekshumacji gen. Franco była jednym z pierwszych planów rządzącego od czerwca krajem Sáncheza. Socjalistyczny gabinet wskazywał, że będzie dążył do usunięcia zwłok dyktatora do końca tego roku w sposób “polubowny”. Argumentowano, że grób Franco w miejscu pochówku ofiar zapoczątkowanej przez niego wojny z lat 1936-39 narusza godność zmarłych i ich rodzin.

W lipcu źródła rządowe poinformowały, że doszło do porozumienia z przedstawicielami rodziny Franco w sprawie ekshumacji. Stanowisko to zostało jednak wkrótce zdementowane przez wnuków generała, którzy oskarżyli rząd Sáncheza o kłamstwa i zagrozili procesami sądowymi.

W lipcu i sierpniu na terenie Valle de los Caídos odbyło się kilka wielotysięcznych manifestacji zwolenników frankizmu, sprzeciwiających się usunięciu zwłok generała z terenu mauzoleum. Twierdzą oni, że z powodu braku większości w parlamencie “Sánchez ima się tanich chwytów”, aby zyskać sympatię lewicowego elektoratu.

Z kolei Pablo Casado, przewodniczący Partii Ludowej (PP), największego parlamentarnego ugrupowania w Hiszpanii, zarzucił Sánchezowi próbę “skłócania narodu i ponownego otwierania starych ran”.

W Valle de los Caídos zostało pochowanych 33,8 tys. ofiar wojny domowej w Hiszpanii, zarówno zwolenników, jak i przeciwników gen. Franco. W kwietniu br. przeniesiono stamtąd ciała czterech osób. Wydarzenie to było efektem bezprecedensowej zgody sądu na prośbę rodzin wnioskujących o zmianę miejsca pochówku.

Budowa Valle de los Caídos, zwanego oficjalnie Narodowym Pomnikiem Świętego Krzyża w Dolinie Poległych, została zakończona w 1958 r. Budowę mauzoleum 50 km na północny zachód od Madrytu zadekretował osobiście gen. Franco w 1940 r. On sam został tam pochowany w 1975 r.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL