Europa i świat po 1989 roku

10.07.2015 aktualizacja 14.07.2016

Hiszpania: sędzia chce oskarżyć liderów ETA o zbrodnie przeciwko ludzkości

Sędzia Sądu Krajowego w Madrycie Juan Pablo Gonzalez wszczął w piątek śledztwo wobec ośmiu członków kierownictwa organizacji ETA z zamiarem oskarżenia ich o "zbrodnie przeciwko ludzkości" popełnione przed 2012 r.

Według AFP miałby to być "pierwszy z serii procesów" przeciwko członkom organizacji Euskadi Ta Askatasuna (ETA - Kraj Basków i Wolność), której nie wolno nazywać w hiszpańskich mediach inaczej niż "zbrojną bandą".

Agencja AFP, powołując się na "jedno ze źródeł sądowych", sugeruje, że "miałyby to być procesy symboliczne", nie precyzując dokładnie znaczenia tego określenia.

Dochodzenie ma dotyczyć członków kierownictwa ETA odpowiedzialnego za "systematyczne ataki przeciwko części ludności dokonywane z przyczyn politycznych oraz ideologicznych".

ETA jest odpowiedzialna za dokonanie w ciągu 40 lat, do 20 października 2011 roku, kiedy oficjalnie i definitywnie wyrzekła się przemocy, 829 zabójstw i wyroków śmierci wydanych na wojskowych, policjantów, polityków rządu generalissimusa Francisco Franco i przedsiębiorców oskarżanych przez nią jako czynnych przeciwników autonomii Kraju Basków.

Wśród zabitych przez ETA było 206 żandarmów formacji Guardia Civil, 149 policjantów, 87 oficerów i podoficerów oraz 30 znanych osobistości politycznych reprezentujących frankistowskie władze.

Najsłynniejszą operacją terrorystyczną ETA był dokonany w Madrycie 20 grudnia 1973 roku zamach na admirała Carrero Blanco, ostatniego premiera z czasów frankizmu, którego ciężko chory już wówczas hiszpański dyktator zamierzał uczynić swym następcą, aby zapewnić przetrwanie rządów Movimiento Nacional, jedynej legalnej wówczas partii politycznej w Hiszpanii.

Konserwatywny rząd premiera Mariano Rajoya odmawia podjęcia negocjacji z ETA i domaga się jej bezwarunkowego rozwiązania.

Kraj Basków, jeden z najmocniej przywiązanych do katolicyzmu regionów Hiszpanii, cieszy się obecnie, podobnie jak Katalonia, szeroką autonomią (m.in. posiada własny regionalny rząd, parlament, lokalną policję), z której korzystają w znacznym stopniu także inne regiony.(PAP)

ik/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL