Stalinizm

08.05.2018

IPN wznowił prace archeologiczne w okolicach byłego obozu NKWD

race archeologiczne Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w pobliżu miejsca, w którym znajdował się obóz NKWD,. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk race archeologiczne Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w pobliżu miejsca, w którym znajdował się obóz NKWD,. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN wznowiło prace archeologiczne w okolicach dawnego obozu NKWD w Poznaniu. Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku znaleziono tam jamy grobowe i szczątki ludzkie.

Prace poszukiwawcze są prowadzone od poniedziałku na terenie niedawno otwartego parku Heweliusza. W utworzonym w tamtej okolicy w 1945 roku obozie NKWD przetrzymywani byli Niemcy i ponad tysiąc Polaków.

W listopadzie 2017 roku podczas pierwszego etapu poszukiwań odkryto szczątki ludzkie należące najprawdopodobniej do ofiar obozu NKWD z 1945 roku. Ekshumowano wówczas szczątki należące do dziewięciu osób. Jak powiedziała we wtorek PAP zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji Anna Szeląg, prace w Poznaniu potrwają prawdopodobnie do przyszłego tygodnia.

"Od wczoraj ujawnione zostały jamy grobowe, przystępujemy do ich eksploracji. Na razie nie możemy jeszcze mówić o ujawnieniu szczątków ludzkich. W ubiegłym roku zdarzało się, że niektóre jamy grobowe były puste. Działania planowaliśmy zakończyć w tym tygodniu, ale prawdopodobnie zostaną one przedłużone. Zaangażowane mamy spore siły, chcemy maksymalnie wykorzystać sprzyjającą pogodę" – powiedziała PAP mec. Szeląg.

W ubiegłym roku w okolicy dawnego obozu NKWD ujawniono ponad 20 jam grobowych. W czterech odkryto szczątki, znaleziono też wiele rzeczy osobistych; portfele, guziki, fiolki szklane, obuwie, grzebień i krzyżyk prawdopodobnie z fragmentem różańca.

W 1945 r. przy ul. Słonecznej w Poznaniu znajdował się obóz Specłagier nr 2 NKWD, w którym, oprócz jeńców niemieckich, przetrzymywani byli również Polacy. W czerwcu 1945 r., po likwidacji obozu NKWD w Rembertowie, do Poznania przetransportowano ponad tysiąc osób w tym m.in. żołnierzy AK, NSZ, działaczy Stronnictwa Narodowego oraz uczestników tzw. drugiej konspiracji.

Więźniom dokuczał permanentny głód, w barakach, gdzie byli przetrzymywani, panowały bardzo trudne warunki sanitarne. W ciągu kilku miesięcy odnotowano dwie epidemie róży i czerwonki. Wszystko to powodowało, że śmiertelność w obozie była wysoka. Polaków przesłuchiwano w areszcie NKWD przy ul. Załęże, podczas których byli brutalnie bici i torturowani. Badaczom dotychczas nie udało się ustalić liczby wówczas zamordowanych.

1 sierpnia 1945 r. obóz przy ul. Słonecznej został zlikwidowany. 189 więźniów zwolniono, zaś 828 przetransportowano do więzienia w Rawiczu, gdzie przetrzymywano ich w odrębnych pawilonach pod nadzorem NKWD. Duża część trafiła potem do zakładów karnych m.in. we Wronkach i w Warszawie.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL