Europa i świat po 1989 roku

02.07.2017 aktualizacja 03.07.2017

Irina Bokova: Lista UNESCO to wizja pokoju wykuta w kamieniu i krajobrazach kulturowych

Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova przemawia podczas otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO na Zamku Królewskim na Wawelu. Fot. PAP/J. Bednarczyk Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova przemawia podczas otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO na Zamku Królewskim na Wawelu. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Lista UNESCO to nie tylko lista pięknych miejsc - to wizja pokoju wykuta w kamieniu i krajobrazach kulturowych - powiedziała w niedzielę wieczorem dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova podczas uroczystości otwarcia 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie.

"W dzisiejszych czasach ochrona dziedzictwa jest kluczowa dla bezpieczeństwa światowego. Nie da się jej oddzielić od ochrony ludzkiego życia. W czasach konfliktu, w czasach niebezpieczeństwa. Było to wyraźnie podkreślone w dwóch ostatnich historycznych decyzjach rady bezpieczeństwa ONZ" - powiedziała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova.

Jej zdaniem dzisiaj promowanie dziedzictwa i zróżnicowania kulturowego jest uznane jako krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i "siłę napędowa silniejszej gospodarki tworzącej silniejsze społeczeństwo, zapewniającej zatrudnienie i bezpieczną przyszłość."

Jak zaznaczyła, osiągnięcia ostatnich lat w dziedzinie kultury zawdzięczamy UNESCO. "To nie tylko lista pięknych miejsc - to wizja pokoju wykuta w kamieniu i krajobrazach kulturowych. Taka, która ma moc zmienić umysły kobiet i mężczyzn" - mówiła.

Bokova podkreśliła, że dziedzictwo światowe "nie jest podziałem, lecz budowaniem wspólnej płaszczyzny". "Nie jest to konkurs piękności ani arena walki politycznej. Jest to miejsce wspólnej wiedzy, najwyższych standardów doskonałości - miejsce dialogu i wspólnego zrozumienia" - oceniła Bokova.

Podziękowała także prezydentowi Andrzejowi Dudzie "za szacunek dla dziedzictwa". "Pamiętam Pana mocne słowa przed zgromadzeniem OZN w roku 2015, kiedy z okazji 70. rocznicy ONZ, nie tylko potępił Pan zniszczenie Palmiry jako zbrodnię wojenną, ale wezwał społeczność międzynarodową do połączenia sił w celu ochrony kultury, jako klucza do zbudowania pełnej pokoju przyszłości" - powiedziała dyrektor generalna UNESCO. (PAP)

masl/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL