Polska po 1989 roku

11.11.2017

J. Kaczyński: 11 listopada - jedna z najistotniejszych dat w polskiej historii

Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/M. Obara Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/M. Obara

Mamy czas dobrej zmiany, wielkiej szansy i odbudowy wartości; będziemy umacniać świadomość społeczną, duchowość naszego narodu, poczucie siły i znaczenie wartości niepodległości - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Delegacja PiS złożyła w sobotę, w Święto Niepodległości, kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. W skład delegacji weszli m.in: Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wicemarszałkowie Sejmu: Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński, rzeczniczka PiS Beata Mazurek a także minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

"Dzisiaj 11 listopada, 99. już rocznica dnia, który został uznany za dzień odzyskania niepodległości, dnia bardzo ważnego w naszych dziejach" - powiedział Kaczyński.

Podkreślił, że "to jedna z kilku najistotniejszych dat w całym tysiącleciu naszej historii". "To moment, w którym wróciliśmy na mapę Europy i moment, w którym ten powrót okazał się trwały. To nie oznacza, że w ciągu tych 99 lat przez cały czas byliśmy niepodlegli. Niestety tylko około połowa tego czasu to czas niepodległości. Ale państwo polskie, uznane międzynarodowo, istniało przez cały czas i to (jest) wielkie osiągnięcie" - zauważył prezes PiS.

Jak mówił, wśród tego, co działo się w ciągu tych 99 lat są zarówno przykłady działań, do których należy się odwoływać, jak i działania, które Polsce nie służyły. Jako korzystne przykłady podał "umiejętności połączenia myśli i czynu, przykład walki i determinacji w okresie I wojny światowej, w latach 1918-21, i później po II wojnie światowej".

Z kolei wydarzenia dla Polski negatywne, zdaniem Kaczyńskiego, muszą być dziś brane pod uwagę "jako coś, co musimy odrzucić, by Polska mogła się zmieniać, być coraz silniejsza, coraz lepsza dla swoich obywateli, coraz bardziej licząca się w świecie".

"Dziś mamy czas dobrej zmiany, czas wielkiej szansy i czas odbudowy wartości, które były przez wiele lat - także po 1989 roku - traktowane, jako zbędne, niekiedy wręcz pomiatane. Odrzucamy tę politykę, odrzucamy politykę pedagogiki wstydu, odrzucamy podporządkowanie" - mówił Kaczyński. "Idziemy w kierunku Polski, która będzie mogła powiedzieć, że jest krajem dumnym, niepodległym, silnym. I nie zejdziemy z tej drogi" - zadeklarował.

"Ten rok, który przed nami, rok stulecia (odzyskania niepodległości - PAP), to będzie rok, w którym uczynimy wiele w tym kierunku. Będziemy działać w ten sposób, by świadomość społeczna, duchowość naszego narodu, poczucie siły, znaczenie wartości niepodległości umacniały się" - zapowiedział prezes PiS.

Kaczyński oświadczył też, że jest przekonany, iż za rok, Polacy i Polska będą silniejsi.

W sobotę przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Autorzy: Ludwika Tomala, Aleksandra Rebelińska, Maciej Zubel (PAP)

lt/ reb/ zub/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL