II wojna światowa

16.10.2019

J. Sellin: prawdopodobnie odkryliśmy już czwarte szczątki na Westerplatte

Prawdopodobnie odkryliśmy już czwarte szczątki na terenie Westerplatte - powiedział we wtorek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Przypomniał, że pięć dni temu odkryto "trzecie szczątki - najlepiej zachowane".

W programie "Koniec systemu" w Telewizji Republika Sellin przypomniał, że badania archeologiczne rozpoczęto na Westerplatte 3 lata temu. "Były bardzo intensywne - tylko, że były punktowe" - wyjaśnił, dodając, że jak dotąd udało się wydobyć "ponad 50 tys. artefaktów, z których kilkanaście tysięcy, bardzo cennych, nadaje się do wystawy w muzeum".

Sellin poinformował, że archeolodzy we wrześniu weszli na teren, "gdzie Niemcy pochowali tych żołnierzy broniących Westerplatte, którzy zginęli". Wyjaśnił, że "pięć dni temu odkryto trzecie szczątki - najlepiej zachowane". "Cały szkielet z ważnymi elementami umundurowania dobrze zachowanymi polskiego żołnierza. Ewidentnie polskiego żołnierza" - przypomniał.

"To jest nowa informacja (...), że prawdopodobnie już odkryliśmy czwarte szczątki (na terenie Westerplatte - PAP)" - podkreślił wiceminister kultury.

Jarosław Sellin zwrócił uwagę, że "w retoryce władz miasta Gdańska od wielu lat używa się pojęcia rząd PiS-u, rząd PiS-owski - a nie rząd polski". "Każde nasze działanie jest traktowane jako okazja do konfrontacji o charakterze politycznym, o charakterze partyjnym. Nawet w tak dobrej sprawie, która powinna wszystkich Polaków łączyć, jak Westerplatte, godne upamiętnienie tego miejsca - uznano, że to jest dobry pretekst do konfrontacji z nami" - powiedział.

Przyznał, że po ostatnich odkryciach szczątków żołnierzy polskich na Westerplatte "jednego mu brakuje". "Brakuje mi wizyty na terenie Westerplatte władz miasta Gdańska z podziękowaniem dla archeologów, z zainteresowaniem się w ogóle tą sprawą, ze spojrzeniem na te szczątki, na te artefakty" - wyjaśnił. Dodał, że nikt z władz miasta nie odwiedził terenu Westerplatte.

"Dla Polaków jest oczywiste, że to jest święte miejsce. Polacy pytani o skojarzenie geograficzne związane z II wojną światową, mamy takie badania, (...) na pierwszym miejscu wskazują Auschwitz-Birkenau. Wydaje mi się to zrozumiałe, największy mord w historii ludzkości na naszej ziemi. Na drugim miejscu jest Westerplatte. Na trzecim miejscu jest Warszawa z całą konspiracją cywilną, wojskową" - podkreślił Sellin.

Zwrócił uwagę, że "siła symbolu Westerplatte jest taka, że to jest w skojarzeniach Polaków na drugim miejscu". "To jest absolutna świętość - to jest drugie najchętniej odwiedzane miejsce w Gdańsku przez wszystkich turystów" - podkreślił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przypomniał, że ma na tym miejscu powstać muzeum pola bitwy w formie plenerowej.

1 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dot. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. W drugiej połowie września na terenie Westerplatte rozpoczęły się piąte już badania prowadzone przez zespół archeologów z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku. W ostatnich dniach września archeolodzy poinformowali o znalezieniu szczątków dwóch osób. Wyjaśniali, że m.in. przedmioty znalezione w pobliżu szkieletów, a także widoczne na kościach ślady po obrażeniach wskazują, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem są to szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk o Wojskową Składnicę Tranzytową.

10 października na konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Westerplatte wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował o odkryciu 9 października szczątków kolejnej - trzeciej już - osoby. Także w tym wypadku przedmioty znalezione przy szkielecie wskazują, że natrafiono na szczątki polskiego żołnierza.

Kierujący badaniami archeologicznymi Filip Kuczma poinformował na konferencji, że - poza trzema szkieletami (jeden z nich był niekompletny) - znaleziono też około 260 złożonych chaotycznie w ziemi kości. Zarówno szkielety, jak i pozostałe znalezione ludzkie szczątki zostaną zbadane z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.

Prowadzone przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku (jest ono oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) prace na terenie Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy wojskowej. Po przeprowadzeniu prac Muzeum chce utworzyć na tym terenie placówkę prezentującą historię miejsca i przebieg walk, jakie rozegrały się tu we wrześniu 1939 r.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL