PRL

15.06.2019

Jan Józef Kasprzyk: komunizm zniknie wtedy, kiedy duch narodu zostanie odbudowany

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Fot. PAP/R. Pietruszka Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Fot. PAP/R. Pietruszka

Komunizm zniknie w jakiejkolwiek postaci wtedy, kiedy duch narodu zostanie odbudowany – mówił w sobotę w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk na konferencji stowarzyszeń osób represjonowanych z powodów politycznych.

Dwudniowa konferencja stowarzyszeń osób represjonowanych z powodów politycznych, która w sobotę rozpoczęła się w Skarżysku-Kamiennej, zorganizowana została z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego.

List do uczestników spotkania wystosował prezydent RP Andrzej Duda. „Pamięć o tych, którzy z poświęceniem walczyli o wolną i suwerenną Polskę przyczynia się do kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych współczesnych Polaków” – napisał w liście prezydent.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przemawiając do uczestników spotkania zaznaczył, że odbywa się ono w atmosferze dyskusji, czy w 1989 roku zakończył się w Polsce komunizm, czy wybory 4 czerwca 1989 roku to był tylko jeden z etapów końca komunizmu.

„Ten system zakończy się dopiero wtedy, kiedy obudzi się czy odnowi duch narodu, kiedy duch narodu przestanie być obciążony tymi wszystkimi straszliwymi rzeczami, które przyniósł ze sobą ten straszny ustrój” – powiedział Kasprzyk. Zwracając się do zgromadzonych podkreślił, że „są tymi, którzy mieli odwagę przeciwstawić się mocno i silnie temu zbrodniczemu systemowi”. Odniósł się też do obiegowej opinii, że „wszyscy porwali się przeciwko komunizmowi”.

„Status działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych posiada po trzech latach istnienia ustawy zaledwie 12 tys. osób. Świadczy to o tym, że to nie były miliony. To były setki, tysiące ludzi mocno wierzących w Polskę, ale to niestety nie były miliony. Bo te miliony zatrute były tym, co komunizm przyniósł ze sobą, a przyniósł przede wszystkim strach w umysłach i sercach ludzi” – zaznaczył. Dziękował działaczom opozycji antykomunistycznej, że nie zabrakło im tej odwagi.

„Państwo próbujecie odbudowywać ducha narodu. Kiedy ten duch zostanie odbudowany, to będzie prawdziwe zwycięstwo nad tym zbrodniczym systemem. Kiedy w umysłach ludzkich zostanie odbudowana wiara w dobro wspólne, jakim jest Rzeczpospolita. Kiedy zostanie przywrócone do świadomości ogólnej słowo +Solidarność+, kiedy zostanie odbudowany etos służby wspólnocie” – powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Komunizm zniknie w jakiejkolwiek postaci wtedy, kiedy duch narodu zostanie odbudowany” – podsumował Kasprzyk.

Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego powstało 20 lat temu w Skarżysku-Kamiennej z inicjatywy 15 osób. „Założyliśmy to stowarzyszenie, aby zintegrować rozbite środowisko Solidarności. To nasz główny cel statutowy. Dzisiaj mamy 60 członków, 25 już odeszło od nas w ciągu tego kresu na zawsze. Dzisiaj możemy obserwować przemiany, które dokonały się dzięki tym osobom biorącym udział w naszym spotkaniu” – powiedział PAP przewodniczący stowarzyszenia Jerzy Stopa. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL