Rok 1956

07.12.2018

Jerzy Kochanowski z Nagrodą Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego

„Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957” Jerzego Kochanowskiego (Wydawnictwo Znak Horyzont) „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957” Jerzego Kochanowskiego (Wydawnictwo Znak Horyzont)

Książka „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957” Jerzego Kochanowskiego została nagrodzona w X edycji Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego - ogłoszono w piątek wieczorem w Warszawie.

Nagrodzona książka składa się z dwunastu esejów analizujących różne aspekty życia Polaków między październikiem 1956 a jesienią następnego roku. Śmierć Bolesława Biruta w marcu 1956 zapoczątkowała czas rozluźnienia w relacjach społecznych po stalinowskim terrorze. Październikowa odwilż odbiła się zaskakująco na całym społeczeństwie: wzrosła przestępczość i prostytucja, politycznie uaktywniło się pokolenie wchodzące dopiero w dorosłość.

Jerzy Kochanowski pisze o zwykłych ludziach sprzed sześciu dekad. "O Polakach, którzy pragnęli odrobiny normalności po latach terroru. O wyglądaniu zza „żelaznej kurtyny”. Jest też o pieniądzach i korupcji, pracy i bezrobociu, chuligaństwie i prostytucji, wyborach miss i świadomym macierzyństwie, otwarciu na świat i marzeniach o własnym samochodzie. O młodzieży wieku atomowego, tęsknocie za Zachodem i roli Kościoła" - podsumowuje wydawca książki Znak.

Laureat otrzymał 50 tys. zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Jacka Kowalskiego - replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Fundatorem nagrody jest Dom Spotkań z Historią – Instytucja Kultury m.st. Warszawy. (PAP)

aszw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL