II wojna światowa

20.03.2019 aktualizacja 21.03.2019

K. Szczerski: 80-lecie wybuchu II wojny światowej - w gronie państw zaangażowanych na rzecz pokoju

Krzysztof Szczerski . Fot. PAP/P. Supernak Krzysztof Szczerski . Fot. PAP/P. Supernak

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w gronie państw, z którymi Polska współcześnie współpracuje na rzecz pokoju opartego na przestrzeganiu prawa międzynarodowego i szacunku dla suwerenności państw - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister odniósł się w ten sposób do stanowiska MSZ Rosji, które oświadczyło w środę, że zamiar Polski, by na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaprosić obecnych partnerów z UE, NATO oraz kraje Partnerstwa Wschodniego, podczas gdy dla Rosji "miejsca nie przewidziano", jest "ignorowaniem logiki historycznej".

"Odwoływanie się do logiki historycznej przez MSZ Rosji akurat w kontekście września 1939 r. uważamy za problematyczne" - skomentował te słowa Szczerski.

Jak zaznaczył, obchody 80. rocznicy "agresji na Polskę, która była początkiem wojny światowej, odbędą się w gronie państw, z którymi Polska współcześnie blisko współpracuje na rzecz pokoju opartego na przestrzeganiu prawa miedzynarodowego, szacunku dla suwerenności państw i ich terytorialnej integralności".

"Złamanie tych zasad było znamieniem agresorów z roku 1939 i pozostaje największym zagrożeniem dla pokoju dzisiaj" - dodał prezydencki minister.

Jak informował wcześniej szef gabinetu prezydenta, Andrzej Duda wystosował zaproszenia na wrześniowe uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej m.in. do przywódców krajów UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego oraz do sekretarza generalnego ONZ. (PAP)

autorzy: Marceli Sommer, Marzena Kozłowska

msom/ mzk/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL