Polska po 1989 roku

15.11.2018

K. Szczerski: celem projektu o umowach międzynarodowych jasność otoczenia prawno-międzynarodowego Polski

Projekt noweli ustawy o umowach międzynarodowych ma umożliwić stwierdzanie nieważności de facto nieobowiązujących umów międzynarodowych; taki tryb jest potrzebny dla jasności systemu prawno-międzynarodowego, w którym Polska funkcjonuje - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Projekt, który w czwartek pojawił się na stronach sejmowych, zakłada wprowadzenie do ustawy o umowach międzynarodowych pojęcia "utraty mocy" obowiązującej umowy oraz "uregulowanie kwestii związanych z ogłaszaniem w dziennikach urzędowych oświadczeń rządowych informujących o utracie mocy obowiązującej umów międzynarodowych zawartych przez RP albo których stroną jest RP". Jak podano w uzasadnieniu, projekt uzyskał pozytywną opinię ministra spraw zagranicznych i jest zgodny z prawem UE.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Szczerski projekt nowelizacji ustawy o umowach międzynarodowych dotyczy "starych, historycznych umów, głównie z okresu PRL", które nie przewidywały "formalnego trybu wypowiadania".

"Były takie umowy za czasów PRL-u (...), które nie przewidywały takiego trybu, natomiast one już de facto nie obowiązują i chodzi o to, żeby wyczyścić tę architekturę prawno-traktatową Polski z tych wszystkich zaległości i martwych przepisów" - powiedział Szczerski. Celem projektu - jak mówił - jest umożliwienie prezydentowi stwierdzania na prośbę MSZ wygaśnięcia obowiązywania danej umowy.

Szef gabinetu prezydenta zapewnił jednocześnie, że zaproponowane regulacje "w ogóle nie dotyczą" umów współcześnie obowiązujących, w których jasno określone są tryby ich wypowiadania.

Pytany, dlaczego akurat teraz pojawiła się potrzeba przygotowania nowelizacji, prezydencki minister wyjaśnił, że MSZ przy przeglądzie prawa zgłosiło się do Kancelarii Prezydenta z prośbą o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nieważności jednej z umów. Z analizy prawnej Kancelarii wynikło jednak, że prezydent nie ma podstaw prawnych do wydania takiego postanowienia.

"Dla jasności systemu prawno-międzynarodowego, w którym Polska funkcjonuje, trzeba było taki tryb wprowadzić" - wskazał Szczerski.(PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL