Budowa niepodległego państwa

29.05.2019

Kard. Dziwisz otrzymał medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz otrzymał w środę medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Odznaczenie wręczył mu w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Wojewoda mówił podczas uroczystości, że kardynał otrzymał wiele medali i odznaczeń. "Ale ten medal jest na swój sposób wyjątkowy: to medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości i tym medalem rząd RP składa szczególne podziękowania dla tych osób, które zasłużyły się na rzecz Polski i polskiej państwowości" – powiedział Piotr Ćwik. Dodał, że nie zawsze nasz kraj był wolny i wiele trzeba było dla wolności zrobić.

Kardynał Dziwisz mówił, że bardzo ceni sobie wyróżnienie. "O tę wolność trzeba było zawsze walczyć. W tej walce zaznaczył się bardzo Kościół, zaznaczył się jeszcze wtedy, kiedy nie było niepodległości, nie było Polski na mapach, ale była kultura i Kościół, które zabezpieczały istnienie narodu i Polski" – powiedział kard. Dziwisz.

Przypomniał wystąpienie Jana Pawła II z czerwca 1980 r. na forum UNESCO. Papież powiedział wówczas, że jest synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, zachował własną tożsamość i suwerenność jako naród "nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę".

"Potem przyszła niepodległość i ciągle trzeba było walczyć o wolność osoby ludzkiej, o wolność sumienia, o prawa człowieka. Wiele osób, których wizerunki są na tym medalu, to są te wybitne postacie, które budowały wolność, niepodległość, suwerenność naszego narodu przez sto lat” - powiedział kard. Dziwisz. Na medalu są wizerunki: Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Józefa Hallera. Kard. podkreślił, że do grona tych wybitnych postaci należeli ludzie Kościoła, m.in. kard. Stefan Wyszyński, przy którym wyrósł Jan Paweł II.

"Życzymy sobie, abyśmy umiejętnie zagospodarowali na co dzień wolność, z której się cieszymy" – powiedział kard. Dziwisz. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił wagę współpracy – mimo różnic - dla dobra społeczeństwa.

Kard. Stanisław Dziwisz, urodzony 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej, był 76. biskupem krakowskim. 3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI mianował go metropolitą, a ingres do Katedry na Wawelu i objęcie urzędu przez abp. Dziwisza nastąpiło 27 sierpnia 2005 r. Wcześniej przez niemal 27 lat jako ksiądz, a potem biskup, był osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II, jego doradcą, przyjacielem, powiernikiem i opiekunem.

Z inicjatywy kard. Dziwisza w Krakowie na tzw. Białych Morzach wybudowano Centrum "Nie lękajcie się!" oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II. Po ukończeniu 75 lat - w kwietniu 2014 r. - kard. Dziwisz zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, oddał się do dyspozycji papieża. Nadal pełnił posługę ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 r. zgromadziły ponad 2 miliony młodych ludzi z ponad 180 krajów. 8 grudnia 2016 r. papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Stanisława Dziwisza z posługi metropolity krakowskiego. Jego następcą został abp Marek Jędraszewski.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ mhr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL