Polskie Państwo Podziemne

30.11.2015 aktualizacja 14.07.2016

„Karski my Hero” - inauguracja projektu edukacyjnego

Inauguracja projektu „Karski my Hero”.  Prezes fundacji E. Junczyk-Ziomecka i dyrektor MHP R. Kostro. Fot. R. Jurszo Inauguracja projektu „Karski my Hero”. Prezes fundacji E. Junczyk-Ziomecka i dyrektor MHP R. Kostro. Fot. R. Jurszo

Jan Karski łączył w sobie etos służby państwowej i bohaterstwo. To postać, która może być dla młodych wzorem – powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka, Prezes Fundacji Edukacyjnej im. Jana Karskiego. 29 listopada, podczas podczas Targów Książki Historycznej, zainaugurowano projekt „Karski my Hero”.

„Celem projektu edukacyjno-kulturalnego +Karski my hero+ jest upowszechniane wartości uosabianych przez Jana Karskiego: odwagi, odpowiedzialności, poszanowania godności człowieka oraz dialogu międzykulturowego” - powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka, Prezes Fundacji Edukacyjnej im. Jana Karskiego.

Ogólnopolski projekt „Karski my Hero” jest kierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli. Fundacja planuje, że działania obejmą  szkoły m.in. w Warszawie, Kielcach, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Lublinie i Sejnach. Planuje się, że do realizacji różnych działań zostaną zaangażowani partnerzy ze środowiska  nauki, kultury i mediów.

„W ramach projektu przewidujemy m.in. organizację pokazów filmu +Karski i władcy ludzkości+ i sztuki teatralnej +My report to the world+ na podstawie książki Jana Karskiego +Tajne Państwo+. W ten sposób chcemy przedstawić i promować człowieka, o którym wielu mówi, że chciałoby być takim, jak on. I słusznie, bo Jan Karski był człowiekiem, który miał silny moralny kręgosłup i potrafił odróżnić dobro od zła. Łączył w sobie etos służby państwowej i bohaterstwo. To postać, która może być dla młodych wzorem” - powiedziała Junczyk-Ziomecka.

Podczas spotkania Ewa Junczyk-Ziomecka i dyrektor Muzeum Historii Polski – partnera przy realizacji „Karski my Hero” - Robert Kostro przekazali szkołom zestawy zawierające książki „Tajne Państwo” Jana Karskiego” i „1920 rok” Józefa Piłsudskiego oraz przeznaczony dla nauczycieli i uczniów pakiet edukacyjny „Jan Karski. Bohater ludzkości”.

Szymon Pawlak z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i stypendysta Fundacji opowiedział również o założonym przez siebie Klubie Kuriera - gromadzącym młodzież zainteresowaną historią i upowszechniających wiedzę o Karskim. Robert Kostro zapowiedział także, że niedługo w sprzedaży pojawi się wydany przez Muzeum Historii Polski komiks „Misja Karskiego”.

Jan Karski (a właściwie Jan Kozielewski) pseudonim „Witold” ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich Niemcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego.

Po wojnie Jan Karski zdecydował się pozostać na emigracji w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu. Karski był autorem kilku książek, z których najsłynniejsza to "Tajne państwo".

Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie.

jur/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL