Średniowiecze

24.02.2014 aktualizacja 14.07.2016

"Kaziki"- święto patrona Radomia Św. Kazimierza od soboty

Uroczystości kościelne, a także wystawy, konkursy, koncerty, Bieg Kazików to niektóre z wydarzeń radomskich "Kazików". Obchody święta patrona Radomia - św. Kazimierza - rozpoczną się w sobotę.

Imprezy w ramach „Kazików” będę odbywały się od 1 do 9 marca.

Obchody będą miały wymiar zarówno religijny, jak i świecki. Główne uroczystości odbędą się we wtorek, 4 marca w Bazylice Mniejszej Św. Kazimierza, gdzie znajduje się kaplica ku czci świętego, w której przechowywane i czczone są jego relikwie.

„W dniu 4 marca przypada nie tylko święto patronalne Św. Kazimierza, ale także 530. rocznica jego śmierci” – podkreślał w poniedziałek na konferencji prasowej proboszcz parafii pw. Św. Kazimierza w Radomiu Grzegorz Sanderski. W tym dniu, w Bazylice św. Kazimierza, biskup radomski Henryk Tomasik odprawi mszę św. odpustową.

W ramach obchodów zaplanowano cztery wystawy; trzy z nich - z udziałem artystów z Litwy, z wydziału sztuki w Kownie Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. A z kolei swoje fotografie z podróży po Litwie pokaże prof. Aleksander Olszewski, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry.

Po raz pierwszy w czasie „Kazików” odbędzie się Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Wezmą w nim udział przedstawiciele duchowieństwa, cechu piekarzy, świata nauki, polityki, urzędnicy, dziennikarze oraz reprezentanci Stowarzyszenia Przyjaciół Osiemnastki, które wspiera Polaków na Wileńszczyźnie. Główna nagroda zostanie przekazana na rzecz szkoły w Zujunach w rejonie wileńskim.

W czasie radomskich obchodów wręczona zostanie również Nagroda Św. Kazimierza. Otrzymują ją osoby lub organizacje, które popularyzują wiedzę o historii Radomia. Planowany jest także finał „Muzycznych Kazików” - radomskich nagród muzycznych przyznawanych lokalnym twórcom.
W niedzielę, 9 marca odbędzie się Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia. 10-kilometrowa trasa prowadzić będzie głównymi ulicami miasta. W ubiegłym roku w biegu wystartowało ponad 640 osób.

Obchodom towarzyszyć będzie specjalny wypiek w formie drożdżowego klucza Św. Kazimierza, przygotowany przez Cech Piekarzy w Radomiu. Według legendy królewicz Kazimierz, przebywający na zamku w Radomiu jako namiestnik ojca w królestwie, ze względu na swoją pobożność otrzymał od mieszkańców w darze klucz do fary. W podziękowaniu za ten gest przyznał radomianom przywilej wyłącznego wyrobu i sprzedaży smakołyków w kształcie klucza do świątyni. Piekarze radomscy mówią o rogalach, że „kto w święto Kazimierza Królewicza pożywać je będzie, ten za jego przyczyną i rozum, i szczęście niebieskie posiędzie”.

Królewicz Kazimierz urodził się na Wawelu 3 października 1458 roku jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Jego wychowawcą był Jan Długosz. Królewicz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście, jako namiestnika królewskiego w Koronie, przypadł na lata 1481-1483. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna.

Św. Kazimierz zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r.

Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry.

Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. - patronem diecezji radomskiej.(PAP)

ilp/abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL