Auschwitz

09.02.2016 aktualizacja 14.07.2016

Kazimierz Ptasiński, żołnierz AK oddziału Sosienki spoczął w Libiążu

Porucznik Kazimierz Ptasiński (z lewej). Fot. Adam Cyra Porucznik Kazimierz Ptasiński (z lewej). Fot. Adam Cyra

Kazimierz Ptasiński, żołnierz AK oddziału Sosienki, pomagającemu więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, po wojnie związany z podziemiem niepodległościowym, spoczął we wtorek na cmentarzu w Libiążu (Małopolskie). Ceremonia odbyła się z udziałem asysty wojskowej.

Ptasiński urodził się 19 lutego 1921 r. w Libiążu. Sześć lat później został sierotą i trafił do ośrodka opiekuńczego w Bobrku. Później pomagał w gospodarstwie państwa Dziubków w podoświęcimskich Łękach, którzy stali się dla niego rodziną.

Po wybuchu wojny Kazimierz Ptasiński pracował w kopalni „Brzeszcze-Jawischowitz”. Zaangażował się też w konspirację. Badacz dziejów partyzantki AK w rejonie Oświęcimia Marcin Dziubek powiedział, że był łącznikiem w Batalionach Chłopskich. Współpracował grupą Polskiej Partii Socjalistycznej, która działała przy obozie Auschwitz. Po akcji scaleniowej został żołnierzem AK oddziału Sosienki.

Oddział AK Sosienki działał w latach 1943-45. Dowodził nim por. Jan Wawrzyczek ps. Danuta. Działalność ukierunkowana była przede wszystkim na pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Grupa miała plany uderzenia wspólnie z innymi oddziałami z rejonu Generalnej Guberni na obóz, gdyby Niemcy zaczęli likwidować więźniów. Pomagali też uciekinierom. Oddział Wawrzyczka pomógł co najmniej 45 uciekinierom spośród ok. 144, których ucieczki zakończyły się sukcesem.

Oddział działał w latach 1943-1945. Dowodził nim por. Jan Wawrzyczek ps. Danuta. Działalność ukierunkowana była przede wszystkim na pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Grupa miała plany uderzenia wspólnie z innymi oddziałami z rejonu Generalnej Guberni na obóz, gdyby Niemcy zaczęli likwidować więźniów. Pomagali też uciekinierom. Oddział Wawrzyczka pomógł co najmniej 45 uciekinierom spośród ok. 144, których ucieczki zakończyły się sukcesem. Pomoc znajdowali u nich m.in. Żydzi i jeńcy sowieccy. Oddział liczył około 50 do 80 osób.

Ptasiński przyjął pseudonim Sęp. Brał udział w organizowaniu ucieczek więźniów z KL Auschwitz. W oddziale obsługiwał m.in. tzw. szlak Babinicza. W ten sposób partyzanci Sosienek nazwali trasę przerzutową uciekinierów z Auschwitz w rejon operacyjny oddziału AK Garbnik. Istniały dwa warianty tej trasy. Rozpoczynały się w Łękach lub Bielanach, a kończyły przy kapliczce Matki Bożej Śnieżnej na Trzonce w Beskidzie Małym.

Jak podał historyk Muzeum Auschwitz Adam Cyra w października 1944 r. Ptasiński wpadł w ręce Gestapo. Został zatrzymany podczas akcji przejęcia więźniów-uciekinierów, wśród których mieli być m.in. związani z obozowym ruchem oporu Bernard Świerczyna, Piotr Piąty i Austriak Ernsta Burger. Wskutek zdrady jednego z esesmanów, któremu uciekinierzy zaufali, Niemcy udaremnili ucieczkę i zorganizowali obławę na partyzantów oczekujących na więźniów. W walce zginął dowódca organizacji bojowej Konstanty Jagiełło. Jego czterej podkomendni, w tym Ptasiński, zostali przewiezieni do siedziby Gestapo w Oświęcimiu.

Ptasińskiemu udało mu się zbiec z aresztu. Trafił do Tenczynka, gdzie przebywał do końca wojny pod nazwiskiem Stefana Treblińskiego.

Po wojnie wrócił do Łęk. Był prześladowany przez UB. Otrzymał powołanie do ludowego Wojska Polskiego, w którym nie chciał służyć. Zaczął się ukrywać. W tym czasie związał się z grupami podziemia niepodległościowego, które czasowo współpracowały w ramach zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. Bartek. Było to największe antykomunistyczne ugrupowanie na Górnym Śląsku i w Beskidach. Liczyło kilkuset żołnierzy.

W 1947 r. podczas amnestii ujawnił się władzom. Później pracował m.in. w kopalni Brzeszcze oraz jako robotnik w Nadleśnictwie Chrzanów. Wrócił też do Libiąża.

W wolnej Polsce  został mianowany na stopień porucznika. Za pomoc niesioną więźniom Auschwitz w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kazimierz Ptasiński zmarł w miniony piątek. Miał 95 lat.  (PAP)

szf/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL