Polska po zamachu majowym 1926-1939

08.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

Komisja kultury przeciw uchwale ws. przywódców Centrolewu

Proces brzeski: oskarżeni Wincenty Witos i Herman Lieberman. Fot. NAC Proces brzeski: oskarżeni Wincenty Witos i Herman Lieberman. Fot. NAC

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła w czwartek w pierwszym czytaniu projekt uchwały w sprawie politycznej rehabilitacji przywódców Centrolewu.

Komisja zajmowała się już projektem wcześniej, skierowała go jednak do konsultacji do sejmowego Biura Analiz, by wypowiedziało się czy komisja może zajmować się uchwałą w sprawie rehabilitacji politycznej.

"Biuro odpowiedziało, że uchwała taka jest możliwa do podjęcia, jednak nikt mi nie wytłumaczył, jakie ona ma skutki i co oznacza. Nie ma ona oczywiście mocy wiążącej, nie będzie to więc prawna rehabilitacja, tylko taki gest" - mówiła przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

Projekt uchwały, autorstwa grupy posłów SLD i PSL, miał dokonać "politycznej rehabilitacji posłów – przywódców Centrolewu – więzionych w 1930 roku w twierdzy brzeskiej przez sanacyjny reżim, a następnie skazanych w procesie politycznym".

Wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu zgłosił poseł Jerzy Fedorowicz (PO). "Składam go z tych samych powodów, o których tu nieustannie rozmawiamy. Czy w ogóle Sejm takimi rodzajami uchwał historycznych, które nota bene nie mają ostatecznej, jednoznacznej definicji, powinien się zajmować" - powiedział Fedorowicz.

Większość członków komisji przychyliła się do jego opinii, popierając wniosek. Fedorowicz został również posłem-sprawozdawcą.

Projekt uchwały, autorstwa grupy posłów SLD i PSL, miał dokonać "politycznej rehabilitacji posłów – przywódców Centrolewu – więzionych w 1930 roku w twierdzy brzeskiej przez sanacyjny reżim, a następnie skazanych w procesie politycznym".

"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uznaje, że Kazimierz Bagiński, Norbert Barlicki, Adam Ciołkosz, Stanisław Dubois, Władysław Kiernik, Herman Lieberman, Mieczysław Mastek, Adam Pragier, Józef Putek i Wincenty Witos dobrze przysłużyli się polskiej demokracji i państwu polskiemu. Działania podejmowane wobec nich przez autorytarną władzę sanacyjną stanowiły w ocenie Sejmu RP pogwałcenie standardów demokratycznego państwa prawnego" - napisano w projekcie. (PAP)

akn/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL