Polska po 1989 roku

04.01.2019

Komitet Żydów Amerykańskich zaniepokojony powołaniem A. Andruszkiewicza na wiceszefa resortu cyfryzacji

Z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję o powołaniu Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji - oświadczył w piątek Komitet Żydów Amerykańskich w Europie Środkowej (AJC). Komitet zwraca uwagę na fakt, że Andruszkiewicz przewodniczył Młodzieży Wszechpolskiej.

W komunikacie opublikowanym w piątek na Twitterze warszawskiego biura AJC w Europie Środkowej zaznaczono, że Młodzież Wszechpolska kontynuuje międzywojenną tradycję organizacji o tej samej nazwie i znana jest z nacjonalistycznej doktryny. Przywołano też słowa "Deklaracji ideowej" MW z 1931 r., w której twierdzono, że "Żydzi są grupą rasowo obcą", a wytyczną polskiej polityki wobec nich powinna być ich izolacja i "najdalej idące zmniejszenie ich liczby w państwie".

"Polityczne dziedzictwo ruchu, który otwarcie głosił idee rasistowskie i propagował dyskryminację na tle etnicznym na uniwersytetach - jak to czyniła Młodzież Wszechpolska w latach trzydziestych - rodzi poważne pytania dotyczące jego dzisiejszej obecności w sferze publicznej" - oceniło AJC.

W komunikacie zaznaczono, że nowo powołany wiceminister cyfryzacji w latach 2015-2016 był prezesem MW. "Z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję o powołaniu pana posła Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji" - oświadczono.

Cytowana w komunikacie dyrektor warszawskiego biura AJC w Europie Środkowej Agnieszka Markiewicz podkreśliła, że w czasach, gdy - jak mówiła - poważnym problemem jest poziom antysemityzmu w Europie, "zwalczanie mowy nienawiści w internecie staje się kluczowym zadaniem".

"Decyzja o powołaniu byłego prezesa organizacji nacjonalistycznej na wiceministra ds. cyfryzacji zaskakuje, szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem" - powiedziała Markiewicz. "Chcemy wierzyć, że polskie organy ścigania będą podejmowały działania w odpowiedzi na mowę nienawiści i podżeganie do nienawiści w internecie" - dodała.

Organizacja oświadczyła, że decyzję o powołaniu Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji przyjęła z zaniepokojeniem.

Andruszkiewicz, związany ze środowiskami narodowymi były poseł Kukiz'15 (obecnie niezrzeszony), pełni urząd sekretarza stanu w resorcie cyfryzacji od 28 grudnia. Jego nominacja została negatywnie przyjęta przez opozycję.

American Jewish Committee (AJC) powstało w 1906 roku w celu poprawy statusu życia Żydów na całym świecie oraz działania na rzecz przestrzegania praw człowieka i wartości demokratycznych. Jego główna siedziba mieści się w Nowym Jorku. Posiada również 22 biura regionalne w Stanach Zjednoczonych, 10 biur zagranicznych oraz 33 międzynarodowe umowy stowarzyszeniowe ze społecznościami żydowskimi. W marcu 2017 r. otworzyło w Warszawie swoje 5. biuro w Europie.(PAP)

agzi/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL