Katyń

01.12.2019 aktualizacja 02.12.2019

„Kommiersant”: tablicom w Twerze upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej grozi demontaż

Tablicom upamiętniającym Polaków zamordowanych w Twerze (d. Kalininie), ofiary zbrodni katyńskiej, grozi demontaż – podaje dziennik „Kommiersant”, powołując się na stowarzyszenie Memoriał dokumentujące zbrodnie stalinowskie.

Jak podała w sobotę gazeta, chodzi o dwie tablice, umieszczone w Twerze na budynku Uniwersytetu Medycznego przy ul. Sowieckiej 4, które upamiętniają Polaków tam zamordowanych i ofiary NKWD w obwodzie kalinińskim (obecnie twerskim).

Według rosyjskiego Memoriału, który zajmuje się badaniem i dokumentowaniem represji w ZSRR, prokuratura ustaliła w ramach kontroli, że decyzja o zamieszczeniu tablic w tym miejscu była błędna.

CZYTAJ TAKŻE

Jak pisze Memoriał, w decyzji komitetu wykonawczego Rady Miejskiej Tweru z 9 września 1991 r. prokuratura znalazła nieścisłość – wskazany jest adres ul. Sowiecka 2, a powinien być numer 4.

Ponadto, jak poinformował Memoriał w oświadczeniu przekazanym "Kommiersantowi", prokuratura „nie znalazła dowodów” na to, że właśnie pod tym adresem – na Sowieckiej 4 – rozstrzeliwano Polaków, przetrzymywanych w obozie w Ostaszkowie.

„Według naszych informacji w piątek 29 listopada w administracji Tweru odbyła się narada komisji toponimicznej. Na tej naradzie miała zapaść decyzja dotycząca zasadności znajdowania się dwóch tablic pamiątkowych na budynku Uniwersytetu Medycznego w Twerze, gdzie w czasach stalinowskich znajdował się obwodowy Zarząd NKWD” – napisał Memoriał w oświadczeniu.

CZYTAJ TAKŻE

W Miednoje pod Twerem, gdzie znajduje się kompleks memorialny upamiętniający ofiary Katynia, w zbiorowych grobach spoczywa 6295 Polaków zamordowanych wiosną 1940 r. w siedzibie NKWD w Twerze, a wcześniej przetrzymywanych w obozie w Ostaszkowie.

W Miednoje spoczywają również obywatele radzieccy, którzy zostali zgładzeni przez NKWD w czasie Wielkiego Terroru (w latach 30. XX wieku). Jak podawał "Kommiersant", historycy szacują, że jest ich ok. 5 tys., a ich nazwiska w większości pozostają anonimowe.

17 września stowarzyszenie Memoriał zaprezentowało księgę pamięci, zawierającą listę Polaków, ofiar zbrodni katyńskiej zamordowanych w Twerze. W publikacji znajdują się opublikowane po raz pierwszy po rosyjsku biogramy i zdjęcia ofiar, a także materiały z ekshumacji, przeprowadzonych w Miednoje w 1991 r. i w 1995 r. (PAP)

just/ zm/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL