Walka o niepodległość 1914-1918

06.12.2017

Konsulat USA w Krakowie rozpoczął świętowanie dwóch rocznic związanych z Polską

Flagi Stanów Zjednoczonych i Polski. Fot. PAP/G. Michałowski Flagi Stanów Zjednoczonych i Polski. Fot. PAP/G. Michałowski

Konsulat USA w Krakowie rozpoczął w środę świętowanie dwóch rocznic: 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

W Krakowie znajduje się jedyny poza Warszawą konsulat USA w Polsce. Placówka działa w mieście od 1974 r.

„Powinniśmy być dumni z przeszłości, historii. Mamy wspólnych bohaterów – dla Amerykanów bohaterami są Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, zaś w Polsce Woodrow Wilson i Herbert Hoover, zaangażowani w kreowanie nowej Polski” – mówił podczas środowej uroczystości w swojej krakowskiej rezydencji konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler. Jak podkreślił, 100 lat temu USA poparły starania Polski o niepodległość.

Konsul zaznaczył, że chodzi nie tylko o wspólną, „piękną” przeszłość, ale i o teraźniejszość, a przede wszystkim o wspólną przyszłość. „Nasza przyjaźń jest widoczna na wielu polach. Partnerstwo jest owocne szczególnie na polu ekonomicznym” – mówił konsul, zwracając uwagę na ogromne inwestycje Amerykanów w Polsce.

Jak zauważył, polscy i amerykańscy żołnierze „kroczą ramię w ramię”, ale i żywa jest wymiana edukacyjna pomiędzy dwoma państwami. „Kreujemy następną generację, kolejne +pokolenie partnerstwa, przyjaźni+. Nasze dotychczasowe działania są owocne w kontynuacji partnerstwa i takie też będą w przyszłości” – powiedział konsul.

Braunohler zaznaczył, że obchody dwóch setnych rocznic konsulat w Krakowie oraz ambasada w Warszawie rozpoczynają 6 grudnia, w Mikołajki, ponieważ „jest to radosne święto”. „Chcemy się cieszyć z tego, że możemy mówić o wspólnych wartościach. Łączy nas nie tylko ekonomia, kwestie bezpieczeństwa, ale i emocje. W Mikołajki chcemy życzyć sobie wszystkiego dobrego” - powiedział PAP.

Na inaugurację obchodów setnych rocznic konsul USA w Krakowie zaprosił do swojej rezydencji m.in. 100 studentów amerykanistyki i licealistów. Jego zdaniem ważne jest, by właśnie młodym pokazywać, jak bogate jest polsko-amerykańskie dziedzictwo.

W środę goście konsula wzięli też udział w wideokonferencji – połączyli się z 20 miejscami w Polsce, w tym z ambasadą w Warszawie, w których również zainaugurowano obchody setnej rocznicy wyzwolenia Polski i nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych.

W ramach obchodów na najbliższe miesiące zaplanowano różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Szczegóły poszczególnych wydarzeń będą ustalane na bieżąco, informować o nich będą konsulat w Krakowie i inne placówki zajmujące się promocją amerykańskiej kultury w Polsce.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL