Polska po 1989 roku

27.10.2018 aktualizacja 28.10.2018

Kopiec Wolności w Poznaniu odnowiony na 100-lecie odzyskania niepodległości

Kopiec Wolności w Poznaniu. Źródło: Google Maps Kopiec Wolności w Poznaniu. Źródło: Google Maps

W Poznaniu odnowiony został Kopiec Wolności; jego modernizację przeprowadzono w związku z przypadającym w tym roku 100-leciem odzyskania niepodległości. Otwarcie obiektu zaplanowano na 11 listopada.

Kopiec Wolności będzie użytkowany podczas najważniejszych uroczystości i rocznic.

Obiekt powstał po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, rozebrany w czasie II wojny światowej został odbudowany, w zmienionej formie, w latach 80 ub. wieku. Kopiec o wysokości prawie 100 metrów znajduje się w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego.

Prace modernizacyjne obejmowały m.in. remont drogi wejściowej na szczyt kopca od strony zachodniej oraz platformy po stronie północnej. Na istniejących płytach położono nowe podłoże z kostki kamiennej. Na szczycie kopca wybudowano stopę fundamentową i zamontowano maszt flagowy. W ramach modernizacji kopiec wzbogacił się też o instalacje monitoringu, oświetlenia i iluminacji.

Przed wejściem na Kopiec Wolności będzie się znajdować tablica informacyjna na temat jego historii i symboliki.

"Cieszę się, że udało się zrealizować cel i przywrócić ten obiekt w przestrzeni miasta w 100. rocznicę odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego. Działanie to ma wymiar społeczny i patriotyczny. Nawiązuje do inicjatywy mieszkańców Poznania z 1919 roku" – powiedział wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Budowa kopca rozpoczęła się 3 maja 1919 roku. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania. Obiekt został ukończony w trzy lata, ale w trakcie II wojny światowej musiał być rozebrany.

Po wojnie kopiec zaczęto odbudowywać w latach 80. przy okazji przygotowywania Jeziora Maltańskiego do mających się odbyć w 1990 roku Mistrzostw Świata w Kajakarstwie. Władze PRL oficjalnie nie wyraziły zgody na odbudowę kopca. Koszty wywiezienia ziemi z pogłębiania jeziora byłyby zbyt duże, więc oficjalnym powodem usypania wzgórza było utworzenie na Malcie kompleksu sportowo-rekreacyjnego. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL