Solidarność

18.07.2017

Książę i księżna Cambridge w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Brytyjska para książęca William i Kate przybyła do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Goście, m.in. w towarzystwie dyrektora ECS mają zwiedzić wystawę o historii Solidarności i spotkać się z grupą opozycjonistów, m.in. z Lechem Wałęsą i Zbigniewem Bujakiem.

Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności ma zakończyć we wtorek pobyt książęcej pary w Gdańsku. Gości w ogrodzie zimowym ma powitać dyrektor ECS, Basil Kerski. Następnie delegacja ma rozpocząć zwiedzanie wystawy stałej prezentującej historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Program zwiedzania przewiduje przystanki m.in. przy Tablicy 21 Postulatów, wózku Lecha Wałęsy, milicyjnym wozie oraz częściach wystawy pokazujących wizytę papieża Jana Pawła II, pomoc Wielkiej Brytanii dla Polski i wystąpienie Lecha Wałęsy w amerykańskim Kongresie. Brytyjskiej parze książęcej mają być też pokazane filmy, m.in. o końcu strajku.

W Sali Jana Pawła II książę William i księżna Kate mają się spotkać z liderami Solidarności, z Lechem Wałęsą, Bożeną Rybicką-Grzywaczewską, Bogdanem Lisem, Zbigniewem Bujakiem, Zbigniewem Janasem i Mieczysławem Gilem.

Następnie książęca para w towarzystwie grupy byłych opozycjonistów ma opuścić ECS, przejść przez historyczną Bramę nr 2 pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Książę William i księżna Kate pod Pomnikiem mają złożyć biało-czerwone róże.

Następnie po pożegnaniu z dyrektorem ECS i działaczami goście mają wyjechać do Warszawy.

Wcześniej książęca para odwiedziła Gdański Teatr Szekspirowski, Dwór Artusa, w pobliżu którego odbyła krótki spacer. Wcześniej brytyjscy goście byli w obozie koncentracyjnym Stutthof. (PAP)

bls/ bos/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL