Polska po 1989 roku

30.09.2019

Kukiz o K. Morawieckim: pamiętam, jaki byłem dumny, że zdecydował się startować z list Kukiz'15

Pamiętam, jaki byłem dumny, że Kornel Morawiecki zdecydował się startować do Sejmu z moich list, jako legenda "Solidarności Walczącej" - w ten sposób lider Kukiz'15 Paweł Kukiz wspomina w rozmowie z PAP Kornela Morawieckiego. Podkreślił, że K. Morawiecki był z całą pewnością człowiekiem ideowym.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek w wieku 78 lat.

Kukiz powiedział PAP, że w momencie, kiedy dowiedział się o śmierci Kornela Morawieckiego, poczuł ściśnięcie w gardle ze względu na ich wieloletnią współpracę. "Pamiętam, jaki byłem dumny, że zdecydował się startować (do Sejmu) z moich list, jako legenda +Solidarności Walczącej+" - wspominał. "Kornel Morawiecki jako człowiek był człowiekiem ideowym, z całą pewnością" - ocenił.

CZYTAJ TAKŻE

"Często i gęsto pojawiali się wokół niego ludzie, którzy wykorzystywali jego naiwność wypływającą z tego, że traktował wszystkich ludzi na dzień dobry jako ludzi dobrych. Często rzeczy złe, które zarzucano Kornelowi wynikały z tego, że to jego wrodzone dobro, pozapolityczne, powodowały taką naiwność, którą wykorzystywali źli ludzie, a winy szły na Kornela" - mówi lider Kukiz'15.

Kukiz nie ukrywa, że drogi polityczne K. Morawieckiego i jego się rozeszły, a między politykami nie było najlepiej. "Na szczęście kilka miesięcy temu wzajemnie sobie wybaczyliśmy różne rzeczy - ja jemu, on mnie, kiedy każdy już wiedział, że ma swoją drogę polityczną" - zaznaczył.

Kornel Morawiecki startował w wyborach parlamentarnych z list Kukiz'15 we Wrocławiu. Uzyskał mandat poselski zdobywając ponad 26 tys. głosów. Prezydent Andrzej Duda wyznaczył go na marszałka seniora. W kwietniu 2016 roku odszedł z klubu Kukiz'15 po wykluczeniu z niego posłanki Małgorzaty Zwiercan. Miesiąc później założył z nią i z Ireneuszem Zyską koło Wolni i Solidarni. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mrr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL