Europa i świat po 1989 roku

11.01.2019

Litewski muzealnik Marijus Uzorka z wysokim odznaczeniem państwowym RP

Kierownik działu wystawowo-wydawniczego Muzeum Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, Marijus Uzorka, został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi RP – informuje w piątek Instytut Polski w Wilnie.

Odznaczenie Uzorce w imieniu prezydenta RP w czwartek wręczyła polska ambasador na Litwie Urszula Doroszewska. Uroczystość odbyła się w Muzeum podczas projekcji filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy, imprezy towarzyszącej międzynarodowej wystawie „Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz”.

„Niezmiernie cieszę się, że prezydent RP przychylił się do naszego wniosku i przyznał Marijusowi Uzorce wysokie odznaczenie państwowe” - napisał w komunikacie dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński. Wskazał, że „jest to wyróżnienie, ale też podziękowanie za jego ogromny wkład w rozwój polsko-litewskiej współpracy w obszarze muzealnictwa”.

„Dzięki pracy Marijusa Uzorki litewska publiczność od wielu już lat może poznawać nieznane dotąd aspekty polskiej oraz wspólnej, polsko-litewskiej, historii” - zaznaczył Łapczyński.

W jego ocenie symboliczne jest, że odznaczenie zostało przyznane w trakcie trwającej w Muzeum Pałacu Wielkich Książąt Litewskich największej od lat polsko-litewskiej wystawy – „Litwo, Ojczyzno moja... Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz”. Wystawa została zorganizowana z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę Niepodległości, a jej współtwórcą jest właśnie Uzorka.

Marijus Uzorka to znany i ceniony na Litwie oraz poza jej granicami organizator dużych wystaw międzynarodowych i konferencji naukowych, inicjator poszukiwań ważnych dla Litwy źródeł ikonograficznych, koordynator i inicjator tworzenia bazy danych przechowywanych za granicą zbiorów lituanistycznych, twórca i realizator ekspozycji stałych w Muzeum Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, autor, koordynator i doradca wielu międzynarodowych projektów kulturalnych i edukacyjnych.

„Pałac Władców jest jedną z litewskich instytucji muzealnych najbardziej aktywnie współpracujących z polskimi instytucjami kultury” - wskazuje Instytut Polski w Wilnie podkreślając, że „dzięki zaangażowaniu i inicjatywie Uzorki Pałac Władców współpracuje z blisko 50 muzeami, bibliotekami, archiwami i innymi instytucjami kultury w Polsce”. Najważniejszymi polskimi partnerami Pałacu Władców są: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

Ustanowiony w 1923 r. Krzyż Zasługi nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Srebrny Krzyż Zasługi RP dla Uzorki to już drugie polskie odznaczenie państwowe, uwzględniające zasługi pracowników Muzeum Pałacu Wielkich Książąt Litewskich na rzecz rozwoju ścisłych dwustronnych więzi kulturowych między Polską i Litwą.

W listopadzie 2015 r., podczas uroczystego otwarcia międzynarodowej konferencji naukowej „Książęta Radziwiłłowie - najsłynniejszy ród magnacki Wielkiego Księstwa Litewskiego”, dyrektor Muzeum Pałacu Wielkich Książąt Litewskich Vydas Dolinskas został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL