Religia

16.04.2018

Litwa: chrzcielnicę marszałka Józefa Piłsudskiego usunięto z kościoła w Powiewiórce

Chrzcielnica w kościele Sorokpolskim z 1775 roku pw. św. Kazimierza we wsi Powiewiórka, w którym 15 grudnia 1867 r. był ochrzczony marszałek Józef Piłsudski. Fot. PAP/T. Waszczuk Chrzcielnica w kościele Sorokpolskim z 1775 roku pw. św. Kazimierza we wsi Powiewiórka, w którym 15 grudnia 1867 r. był ochrzczony marszałek Józef Piłsudski. Fot. PAP/T. Waszczuk

Z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, usunięto pamiątkową chrzcielnicę i tablicę z 1927 roku informującą o chrzcie marszałka. Chrzcielnicę i tablicę przeniesiono do kościelnego przedsionka.

„Ksiądz (proboszcz Deimantas Braziulis - PAP) powiedział, że Piłsudski nie jest świętym i miejsce chrzcielnicy nie jest przy ołtarzu" - powiedziała w poniedziałek PAP Apolonia Pietuchowa, która opiekuje się kościołem. "Stoi to teraz wszystko w ciemnym kątku” - dodała.

W sobotę z głównego ołtarza usunięto też figury Matki Boskiej i Pana Jezusa, obrazy stojące na bocznych ołtarzach, dywany, a także stare, według słów parafian, zabytkowe ornaty, które były prezentowane w kościele. „Tego wszystkiego tu jest za dużo” - tak miał powiedzieć ks. Braziulis.

Parafianie są oburzeni. „Pusto tu teraz. Ubogo” - mówi pani Apolonia.

Ksiądz proboszcz zapowiadał „porządkowanie kościoła”, ale konkretnych działań nie uzgodnił z wiernymi. „Sądziłam, że będziemy odkurzać” - mówi pani Apolonia.

W poniedziałek PAP nie udało się telefonicznie skontaktować z ks. Braziulisem. Bezskutecznie usiłował wyjaśnić sprawę w poniedziałek także przewodniczący Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz. Jak powiedział Mackiewicz PAP, „to smutne, jeżeli potwierdzi się to, co mówią parafianie”.

„Smutne, że duszpasterz nie potrafi porozumieć się z wiernymi, że ignoruje ich zdanie” - dodał Mackiewicz.

Powiewiórka jest miejscowością położoną osiem kilometrów od rodzinnego majątku Piłsudskich – Zułowa. Drewniany kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w połowie XVIII w., a następnie gruntownie przebudowany w połowie XIX w.

Kościół w Powiewiórce, który znajduje się na szlaku z Wilna do Zułowa, jest często odwiedzany przez turystów, głównie z Polski.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL