Inne

23.12.2011 aktualizacja 14.07.2016

Litwa/ Sąd: nadanie ulicy imienia Tuwima nie jest sprzeczne z prawem

Decyzja Rady Samorządu Rejonu Wileńskiego o nadaniu jednej z ulic w rejonie imienia Juliana Tuwima jest zgodna z prawem - orzekł Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny. "Odnieśliśmy zwycięstwo, chociaż w ciągu najbliższych 14 dni decyzja sądu może być zaskarżona" - powiedziała w piątek PAP prawniczka samorządu rejonu wileńskiego Jolita Batura.

Spór rozgorzał na początku sierpnia, gdy decyzję Rady Samorządu Rejonu Wileńskiego z 29 kwietnia o nadaniu imienia Tuwima dziewięciokilometrowej ulicy, przebiegającej przez pięć wsi w gminie Zujuny w rejonie wileńskim, zaskarżył były przedstawiciel litewskiego rządu w okręgu wileńskim Jurgis Jurkeviczius.

Według Jurkevicziusa patron ulicy powinien być zasłużony dla Litwy i jej kultury. "To, że z ulicy roztaczają się widoki podobne do opisywanych w twórczości poety, nie jest żadną zasługą ani dla Litwy, ani dla Wileńszczyzny" - argumentował przedstawiciel rządu.

Samorządowi rejonu wileńskiego udało się udowodnić w sądzie, że Julian Tuwim jest postacią zasłużoną dla Litwy, że jego twórczość miała wpływ na rozwój literatury litewskiej, i że na twórczości Tuwima wzorowali się m.in. znani litewscy poeci Martynas Vainilaitis, Eduardas Mieżelaitis i Jonas Aistis.

Poza tym sąd orzekł, że kwestia nazewnictwa ulic jest wyłączną kompetencją samorządu.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ az/ ap/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL