Europa i świat po 1989 roku

12.11.2018

Litwa: telewizja LRT pokazała film o Bronisławie Piłsudskim

Litewska telewizja państwowa LTR z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pokazała w poniedziałek film o Bronisławie Piłsudskim, bracie marszałka Józefa Piłsudskiego. Emisja odbyła się dzięki staraniom Instytutu Polskiego w Wilnie.

Litewska premiera filmu „Piłsudski Bronisław: zesłaniec, etnograf, bohater" w reżyserii polskiego dokumentalisty Waldemara Czechowskiego miała miejsce w Wilnie przed rokiem podczas wystawy „Bronisław Piłsudski. 1866-1918”.

Wystawa składała się z trzech bloków tematycznych: pierwszy to kolekcja etnograficzna Bronisława Piłsudskiego w Muzeum Tatrzańskim, drugi - "Wśród Ajnów", a trzeci - Zakopiańskie lata Bronisława Piłsudskiego (1906-1914). Wśród eksponatów był m.in. oryginalny strój ajnuski, fotografie, dokumenty rękopiśmienne, nagrania, materiał filmowy, a także portret Bronisława, namalowany w 1912 roku w Zakopanem przez litewskiego malarza Adomasa Varnasa.

Wystawą, przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Instytut Polski w Wilnie oficjalnie rozpoczął w ubiegłym roku na Litwie cykl wydarzeń poświęconych obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaprezentowany w litewskiej telewizji film Czechowskiego realizowany był w Japonii i Polsce oraz na Litwie. Zawiera unikalne zdjęcia archiwalne z Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii. Materiały filmowe pochodzą m.in. sprzed prawie 100 lat i zostały zakupione z Royal Anthropological Institute w Londynie.

W filmie wykorzystane są archaiczne dźwięki zarejestrowane dzięki wałkom woskowym Edisona. Film powstał w koprodukcji z TVP i Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Polska premiera filmu odbyła się 6 listopada 2017 roku w Warszawie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL