Wojna polsko-bolszewicka

14.08.2018 aktualizacja 15.08.2018

M. Błaszczak: bohaterowie 1920 r. dali podwaliny polskiego patriotyzmu

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) podczas Apelu Pamięci zorganizowanego, 14 bm. w ramach centralnych uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Fot. PAP/L. Szymański Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) podczas Apelu Pamięci zorganizowanego, 14 bm. w ramach centralnych uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Fot. PAP/L. Szymański

Żołnierze 1920 r. ustanowili podwaliny polskiego patriotyzmu; to im Polacy zawdzięczają postawę, która pozwoliła ochronić tożsamość i wolność - powiedział we wtorek wieczorem szef MON Mariusz Błaszczak podczas apelu pamięci poległych w 1920 r.

"Spotykamy się tu na Powązkach, aby pochylić czoła przed grobami bohaterów, wspomnieć tych, którzy 100 lat temu walczyli o naszą niepodległość i którzy 98 lat temu w wojnie z bolszewikami, w bitwie pod Warszawą ochronili naszą niepodległość" - mówił Błaszczak przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. "To byli bohaterowie, ludzie, którzy ustanowili podwaliny polskiego patriotyzmu, stworzyli system wychowawczy, który w czasach II wojny światowej zaowocował postawa godną, postawą, która przynosi nam chlubę" - mówił.

Jak dodał Błaszczak, to dzięki tej postawie "nie straciliśmy naszej tożsamości narodowej, uchroniliśmy naszą wolność". Podkreślił, że polscy żołnierze 1920 r. w większości nie mieli doświadczenia wojskowego, zarazem byli gotowi poświęcić życie w walce.

"W 1920 roku bolszewicy uważali, że z łatwością przejdą dalej na zachód Europy przez Polskę. Nie spodziewali się tak stanowczego oporu, nie spodziewali się tego, że po latach zaborów naród polski zjednoczy się, że potrafi być solidarny, że potrafi być niezłomny, heroiczny. Uchroniliśmy naszą niepodległość, uchroniliśmy także wolność Europy" - powiedział minister obrony.

Żołnierze zapalili znicze na grobach poległych w 1920 r.; wieńce pod pomnikiem złożyli m. in. minister obrony z zastępcami, szef Sztabu Generalnego WP, przedstawiciele najwyższych dowództw, wojskowych służb specjalnych, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojskowego korpusu dyplomatycznego oraz władz Warszawy.

15 sierpnia Wojsko Polskie obchodzi swoje święto, ustanowione w rocznicę zwycięskiej bitwy z Rosją Radziecką. W środę w Warszawie odbędzie się defilada z udziałem wojsk sojuszniczych - największa z dotychczas organizowanych; prezydent wręczy nominacje generalskie, uroczystości odbędą się także w miejscach walk i na cmentarzach, gdzie leżą polegli w wojnie 1920 roku.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ wni/ ewes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL